فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز
مهندس حامد میرشکاریان بابکی - کارشناس ارشد گیاهان دارویی و طب سنتی ایران گیاه درمانی و داروخانه گیاهی هربال طب - درمان کم خونی از دید طب سنتی

درمان کم خونی با گیاهان دارویی

سبزی معطر علیه کم خونی

کم خونى بواسطه ی کم شدن گلبولهاى سرخ، ظاهر می شود و عوارض آن عبارت است از: سر درد، سرگیجه، ضعف، خستگى، کم خوابى و اختلال جهاز هاضمه.

 کم خونى عمومى به علت پاک شدن خون بوسیله ی آب انگور و انگور، به کلى معالجه می شود. در فصولى که انگور وجود ندارد می توانید از شیره ی انگور یا کشمش استفاده کنید.

 کسى که دچار کم خونى است باید هر روز صبح آب غوره به تمام بدن خود بمالد. مخصوصا پشت و ناحیه شکم و کلیه‌ها و پاها را با آن مالش دهد و بعد زیر دوش برود و سپس در آفتاب استراحت کند و حمام آفتاب بگیرد.

 موز و شیر، غذاى کاملى را تشکیل می دهند. موز براى افرادى که دچار کم خونى هستند بهترین غذاست. این گونه افراد باید لا اقل مدت یک هفته هر روز صبح ساعت ١١ یک موز رسیده را له کرده و با دو قاشق عسل و خامه ی تازه مخلوط نموده میل کنند.

 کسانى که ضعیف و کم خون می باشند هنگام توقف در سواحل دریاى خزر احساس خستگى و ناراحتى می نمایند، بنابر این لازم است قبل از حرکت و هنگام توقف در آن سواحل غذاهایى که خون و فشار آن را زیاد می کنند، مانند خرما و آب هویج زیاد میل نمایند.

 بدن بچه‌هاى مبتلا به کم خونى را با روغن زیتون مالش دهید.

کسانى که کم خون هستند باید هر روز سیصد تا پانصد گرم میوهء توت فرنگى بخورند و تا مدتى که توت فرنگى به عمل مى آید و در دسترس دارند مصرف آن را ادامه دهند. به زودى خواهند دید که قواى بدنى خود را باز یافته و رنگ و روى سرخى پیدا کرده اند.

 اگر دچار کم خونى هستید نسخه ی زیر را عمل کنید:

 بیست گرم جو پوست کنده را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوى آن را روى آتش بگذارید تا به جوش آید. همین که به جوش آمد آن را صاف کرده و آب  آن را دور بریزید و دوباره یک لیتر آب به آن اضافه کنید و ظرف جو پوست کنده را مجددا روى آتش بگذارید تا به جوش آید و پانزده دقیقه بجوشد. بعد آن را صاف کنید و قبل از صرف صبحانه و ناهار و شام یک فنجان از آن را بنوشید، ولى توجه کنید که این جوشانده مدتى طولانى نمانده باشد.

 اشخاص که دچار کم خونى هستند، یک وعده غذاى خود را باید از ذرت بو داده که به شکل نقل سفید شکفته می شود و یا فرنى ذرت ترتیب دهند. غذاى ذرت براى اشخاص کم خون و لاغر و یا کسانى که از بستر بیمارى برخاسته اند و دوران نقاهت را می گذرانند مفید و مؤثر است.

 اگر مبتلا به کم خونى هستید بعد از هر غذاى خود بعنوان دسر، پنج یا شش فندق خام و بو نداده را بخورید.

 بیست تا سى گرم پوست سبز گردو و یا برگهاى درخت گردو را که خشک شده است در یک لیتر آب جوش بریزید و دوازده دقیقه بگذارید بماند تا دم بکشد. بعد آن را صاف کنید و قبل از هر غذا یک فنجان از آن را بنوشید. دمکرده برگ یا پوست سبز گردو براى رفع کم خونى مفید است.

بیست تا سى گرم برگ و ساقه گزنه را خشک کرده، در نیم لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوى آن راروى آتش ملایمى بگذارید که تا پنج دقیقه بجوشد. بعد ده دقیقه آن را دم کرده و صاف کنید و هر روز سه یا چهار فنجان از آن را بنوشید.

 غذا شناسان قدیم و جدید، زرد آلو را خون ساز می دانند. هر گز زرد آلو را بعد از غذاهاى سنگین نخورید 

و بعد از خوردن زرد آلو آب سرد ننوشید و در آب سرد استحمام ننمائید، زیرا در این صورت زرد آلو در معده زود تخمیر می شود و ایجاد گاز و نفخ مى نماید. زرد آلو را با مغز هسته بخورید تا دچار نفخ نشوید.

 پرتقال با نان کامل برشته و پنیر تازه بر ضد کم خونى غذاى خوبى است. لیمو براى معالجه کم خونى مفید است.

 توصیه شده است در مورد بیمارى کم خونى چغندر مصرف شود. چغندر را باید حتى الامکان خام مصرف کرد. اسفناج که داراى مقدار زیادى آهن است و گلبولهاى قرمز خون را زیاد می کند براى معالجه کم خونى توصیه می شود.

 جعفرى خون را ضد عفونى می کند و به همین دلیل مصرفش را به اشخاص کم خون توصیه مى نمایند. 

شاهى آهن زیادى دارد و مصرف آن براى مبتلایان به کم خونى مفید است.

 عدس بی اندازه مغذى و سرشار از املاح معدنى و فسفر و آهن است و به تمام اشخاص کم خون مصرف آن توصیه می شود.

 براى رفع کم خونى جوانه جو- جوانه شبدر-جوانه شنبلیله وجوانه گندم بسیار بسیار مفید است.

 آب هویج خام را هر صبح ناشتا میل کنید. مصرف خربزه به اشخاص کم خون توصیه مى گردد. آلو در معالجه کم خونى مفید است.

 خرما به واسطه آهن زیاد خون، (هر صد گرم خرما ۶ / ٣ تا ۵ میلى گرم آهن دارد و بدن ما در روز به ٩ / ٠ 

میلى گرم آن محتاج است) براى افراد کم خون ایده آل است.

 دم کرده یا جوشاندهء این گیاهان براى رفع کم خونى توصیه می شود: قنطوریون، تخم شنبلیله، سنبل ختائى، زوفا.

در طب سنتی ایران تدابیری برای رفع کم‌خونی و اصلاخ خون وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم، هر شب ۴۰ عدد مویز را در سرکه انگور خانگی خیسانده، به طوری که سرکه روی مویز‌ها را بپوشاند، صبح مویزها و سرکه را با هم در پارچه‌ای ریخته و فشار دهید، شیره خارج شده آن را با آب مخلوط کرده ومصرف شود، بهتر است برای نتیجه مطلوب یک ماه تا چهل روز این کار انجام داده شود.


شربت شیره انگور: سرکه انگور خانگی را با شیره انگور به نسبت ۱ به ۱۰ (شیره انگور ۱۰ برابر سرکه باشد) مخلوط کرده و با هم بجوشانید تا چند قُل بخورد هر وعده یک تا ۲ قاشق آن را با آب مخلوط کرده و روزی ۵-۶ مرتبه استفاده شود.

هفته ای ۲ بار هر بار ۱،۵ کیلو استخوان راسته گوسفند را بدون گوشت و مغز حرام با نمک و پیاز و زردچوبه در یک زودپز با آب فراوان حدود ۸ ساعت بپزید تا استخوان‌ها کاملاً نرم شوند. عصاره آن را بگیرید و تفاله را دور بریزید. ۳ استکان تا ۳ لیوان در طول روز بنوشید یا در غذاهای خود بریزید.

شربت فواکه (میوه) خونساز: آب انگور، آب به، آب آناناس، آب سیب، آب داخل نارگیل، آب انبه، لیمو شیرین ، هر کدام۲۵۰ گرم عرق بید مشک ،کاکوتی، بادرنجبویه،گل گاو زبان،گزنه ، عرق شاه اسپرم و ریحان هرکدام نیم لیتر, همه را با هم مخلوط کرده و ۱۰ دقیقه روی شعله ملایم بجوشانید. سپس نصف قاشق چایی خوری زعفران ساییده به آن افزوده و ۱۰ دقیقه دیگر بجوشانید. روز یک تا ۳ مرتبه با آب رقیق و مصرف شود.
شربت بذرها: تخم شربتی, بالنگو, فرنجمشک, کاسنی,کرفس, اسفرزه, جعفری, شوید, سیاهدانه, زیره سیاه, قدومه, بارهنگ, شبدر, رازیانه, تره, یونجه, ریحان, شنبلیله, شاهی, شلغم, هویج را با عسل مخلوط کرده و معجون بسازید یا با آب جوش و شکر قرمز شربت شود.
شربت عسل آب: روزی ۲ بار, هر بار یک قاشق غذاخوری عسل مرغوب طبیعی را در یک لیوان آب جوش حل کرده و بنوشید.
انجیر+ آلو بخار: ۵ عدد انجیر + ۱۰ عدد آلوبخارا شب در آب خیسانده , صبح ناشتا میل شود.
تخم شربتی, تخم بالنگو, تخم فرنجمشک و خاکشیر هر کدام یک قاشق چایی خوری با گلاب و عرق بیدمشک و شکر سرخ, بهتر است که صبح‌ها مصرف شود.
 
آب هویج با عسل روزانه ۱ تا ۲ استکان, آب انار تازه با ترنجبین ( ۳ قاشق مرباخوری ترنجبین در ۱ لیوان آب انار)فالوده سیب: ۲ تا ۳ عدد سیب رنده شده با عرق بیدمشک و یک قاشق مرباخوری تخم خرفه نیمکوب شده و عسل. اگر در طول روز از ۱۰- ۱۵ عدد سیب به صورت فالوده, مربا, آب سیب یا لواشک سیب استفاده شود بسیار موثر و کمک کننده است.

کم خونی ناشی از فقر آهنتاریخ : دوشنبه 1 دی 1393 | 12:15 ق.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
 فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز

  • کار
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic