فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز
مهندس حامد میرشکاریان بابکی - کارشناس ارشد گیاهان دارویی و طب سنتی ایران گیاه درمانی و داروخانه گیاهی هربال طب - مطالب هفته دوم شهریور 1393

عرقیجات گیاهی آرام بخش و خواب آور (تقویت اعصاب )


امروزه شرکت های بسیاری مشغول تهیه عرقیات از بیش از 100 نوع گیاه دارویی هستند که بسیاری از آنها به صورت ترکیبی در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و بسیاری از آنها به سادگی در منازل، محل کار و در میهمانی ها جایگزین انواع نوشیدنی های غیر طبیعی و مضر شده اند، این امر نشان از آگاهی افراد از خواص درمانی و همچنین آشنایی در مورد نوشیدنی های صنعتی و مضرات آنها است . عرقیات می توانند تا حد زیادی عوارض ناشی از بیماری‌های مختلف را تقلیل یا بهبود بخشند. این عرقیات اگرچه در مقایسه با داروهای شیمیایی اثرات آرام‌تر و كندتری دارند، ولی بیش از این داروها قابل اعتمادند و بیماری‌ را از درون تحت تاثیر قرار می‌دهند، نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که عرقیات گیاهی به دلیل طبیعی بودن با هم تداخلی ایجاد نمی‌كنند، ولی برخی از آنها با داروهای شیمیایی تداخل اندكی نشان می‌دهند كه باید مصرف همزمان آنها را با پزشك طب سنتی در میان گذاشت. نکاتی در مورد تولید عرقیات. در واقع عرقیات نوع ضعیف شده اسانس‌ها هستند، چرا كه در هنگام تهیه از آب بیشتری در آنها استفاده می‌شود تا برای مصارف خانگی و دارویی رقیق‌تر شوند. این عرقیات زمانی بیشترین اثر را دارند كه به طور كامل در آب پراكنده شده و به اصطلاح دو‌آتشه و استاندارد شوند. هرچه مقدار آب به كار رفته در عرقیات بیشتر باشد ، محصول اثرگذاری ضعیف‌تری داشته كه این خود نشان‌دهنده كیفیت پایین و تقلبی بودن آ‌ن است. نظر به این كه این روزها با گرم شدن تدریجی هوا احتمال دارد خستگی، تندخویی، ضعف اعصاب، آشفتگی و بی‌قراری بخصوص در افرادی كه به مدت طولانی در خارج از منزل به سر می‌برند ایجاد شود، در این مطلب لیستی از بهترین عرقیات گیاهی آرمش بخش و نشاط آور آماده کرده ایم که این عرقیات با تحریک مغز و ترشح انتقال دهنده های عصبی و کاهش استرس موجب حالات روانی خاصی مانند : احساس سلامت، سرخوشی، خوشنودی و خرسندی ، نشاط و آرامش می شوند را به شما توصیه می کنیم. امیدواریم تا مطلب مورد نظر مورد توجه قرار گرفته و ما را از دعای خیر خود فراموش نکنید.

گلاب :

 گلاب به نوعی ملکه عرقیات است و طرفدارن فراوانی در تمام نقاط دنیا دارد، دلیل معروف شدنش یکی عطر فوق العاده و دیگری خواص درمانی بی نظیرش از جمله : درمان افسردگی ، تقویت قوای جنسی ، تقویت قلب و اعصاب است که باعث شده در تمام مراسمات حضور داشته باشد و باعث نشاط بخشیدن شود.

عرق بهارنارنج

بهارنارنج یکی دیگر از نام آشناترین گیاهان دارویی است که تقریباً عرق این گیاه را در بسیاری خانه ها می توان یافت، بسیاری خانواده ها در تابستان کام خود را با شربت عرق بهارنارنج شیرین می کنند که علاوه عطر فراوان ، آرام بخش و نشاط آور بودنش برای درمان نفخ معده نیز مورد استفاده قرار میگرید.

عرق بیدمشک :

 شاید تا به حال نام چای بیدمشک را شنیده باشید!؟ عطر بی نظیر این چای خوش عطر به دلیل قرار دادن بیدمشک تازه در میان چای خشک است که باعث شده چای عطر و طعم دیگری برای شما داشته باشد، بید مشک یکی دیگر از آشنایان قدیمی است که بسیاری از مادربزرگ ها هنوز چای خوش عطر خود را با استفاده از عطر خوش بیدمشک و در صورتی که در دسترشان نباشد با عرق بیدمشک معطر و صرف می کنند، این عرق نیز دارای خواص آرامش بخش قلب ، تقویت معده ، خونساز ، مسکن بسیاری از دردهای مفصلی و بسیاری از سردردهای عصبی است.

عرق نسترن :

 شربت عرق نسترن در تابستان یکی از مفرح ترین ، خوش عطر ترین و نشاط آورترین شربت های طبیعی است، اگر زمانی احساس خستگی دارید کافی است شربت عرق نسترن را امتحان کنید تا شاهد عطر و طعم بی نظیر این شربت در یک روز گرم تابستانی باشید و اینکه چگونه یک لیوان شربت آرامش را به خانه و ندگی شما می آورد.
عرق بادرنجبویه : اگر دچار حساسیت های فصلی هستید و به دنبال داروی مناسبی می گردید که هم بی ضرر و هم موثر باشد بی شک عرق بادرنجبویه یکی از بهترین ها در کاهش و درمان علائم حساسیت های فصلی است ، البته باید گفت در کنار این خاصیت خواص درمانی مانند : آرامبخش اعصاب و خواب ، تقویت معده ، ضد نفخ ، ضد خستگی های روحی ، ضد درد مفاصل ، برونشیت و تشنج نیز دارد.

عرق تارونه :

 عرق تارونه از بوی خرما یا غلاف های گل ها و شکوفه های نخل بدست می آید که عطر فوق العاده با تاثیر عالی بر آرامش سیستم عصبی باعث خوابی راحت و آرام شده و همچنین در درمان رماتیسم و درد مفاصل موثر می باشد.

ترکیب عرق تارونه و بادرنجبویه :

 ترکیب این دو عرق دارای خواص درمانی فوق العاده ای از جمله :  آرامش بخشیدن به اعصاب، تقویت قلب و تاثیر فوق العاده ای در کاهش علائم حساسیت های فصلی و همچنین تاثیر بی نظیر بر روی آرامش و خواب اشاره کرد که می توان حتی در میهمانی ها نیز به جای شربت های مختلف از این ترکیب بهره برد، این ترکیب عطر و طعمی فوق العاده دارد.

عرق بابونه :

 همانطور که از نام آن پیداست از گلهای گیاه شفابخش بابونه تهیه می شود که دارای خواص درمانی بی شماری است از جمله این خواص درمانی : نیرو بخش ، اشتها آور ، آرامبخش و ضد تب هنگام دندانبندی کودکان ، صفرا بر ، درمان درد گلو ، مفید در تسکین سر درد میگرنی و آرامش اعصاب ، مفید در درمان زخم معده ، تبهای بلغمی و عفونت های دردناک را تسکین میدهد و اختلالات قاعدگی و دردناک را منظم میکند.

عرق گاوزبان

گل گاوزبان یکی از عجایب طبیعت سلسله جبار البرز و دماوند است، دمنوش این گیاه یکی از قدیمی ترین و پر طرفدارترین دمنوش های گیاهی در میان افرادی است که بنا به دلائلی دچار کم خونی و فشارخون پایین هستند، معمولا این افراد از ضعف ، بی حالی و گاهی سرگیجه شکایت دارند. از طرفی تهیه دمنوش برای برخی افراد در موقیعتهایی مانند : زمان رانندگی ، محل کار و… بسیار مشکل بوده و نیازمند به موردی که به صورتی آماده باشد هستند، عرق گاوزبان نیز همان خواص درمانی این گیاه را داراست .

عرق سنبل الطیب :

 عرق سنبل الطیب از ریشه گیاه سنبل الطیب تهیه می شود و دارای خواص درمانی بیشماری از جمله : درمان بی خوابی و کم خوابی ، مقوی قلب و اعصاب ، مفید در کاهش استرس و اضطراب ، ضد تشنج و محرک، مسکن، باد شکن و ضد عفونی کننده بدن است.

عرق اسطوخودوس :

 باید گفت تمام گیاهان دارویی به نوعی داروخانه ای از دل طبیعت هستند،گیاه اسطخودوس یکی از بهترین مسکن های درد ، تقویت کننده های اعصاب و یکی از بهترین ضد عفونی کننده های طبیعی است که در دسته گیاهان دارویی جای دارد، این گیاه خواص درمانی بی شماری از جمله : تقویت کننده اعصاب، معالج برونشیت وزکام، پایین آورنده تب و نیروبخش، ضد تشنج وصرع درمان بیماریهای عصبی، مفید جهت رفع انواع سردرد، سرگیجه، لرزش بدن، عصبانیت، مفید در درمان ضربه های مغزی و فراموشی، درمان نقرس، خواب آور، رفع عفونت مجاری تنفس و گریپ
دارد .

روش مصرف :

 می توان عرقیات را به صورت دو تایی و یا سه تایی و با نسبت مساوی با هم مخلوط کرد. برای مصرف کافی است به میزان یک فنجان از عرق مورد نظر را به صورت تنها و یا به صورت ترکیب در نظر گرفته شده با یک لیوان آبسرد مخلوط یک قاشق غذاخوری عسل را به عنوان شیرین کننده اضافه و میل نمود.

نکات مهم
بهترین زمان مصرف عرقیات به صورت ترکیب صبح ها قبل از نماز و شبها قبل از رقتن به رختخواب است.
از گلاب می توان به صورت های مختلفی استفاده کرد هم به صورت مخلوط با آب و هم به صورت شریت ، یکی از این روش ها اضافه کردن یک سر بطری گلاب به بطری آب است که عطر و بوی خاصی به آب می دهد 
طبقه بندی: خواص گیاهان دارویی، 

تاریخ : جمعه 14 شهریور 1393 | 09:40 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات

مواد غذایی موثر در تقویت رشد مو

 کیفیت رژیم غذایی می تواند موجب بروز تغییراتی (خواه خوب یا بد) در موها و پوست شما شود. تنها یک هفته پیروی از یک رژیم غذایی ناسالم می تواند موجب بروز آکنه و خشکی پوست گردد. با وجود این، بروز تغییرات ناشی از رژیم های غذایی غلط یا هر نوع کمبود تغذیه ای در موها می تواند تا ماه هابه تأخیر افتد. متعاقب آن، بازسازی و احیای موهای آسیب دیده نیز به زمان بیشتری احتیاج دارد. تغذیه امروز شما به غنی سازی فولیکول مو (هر تار مو از یک فولیکول به وجود می آید که پوست سر آن را احاطه کرده است) کمک می کند. پس، سلامت مو در گروی سلامت فولیکول است، و سلامت پوست سر نیز سلامت فولیکول را تضمین می کند.
البته، باید خاطر نشان شود که علاوه بر آن چه می خورید، رفتارها و الگوهای نادرست دیگری نیز هستند که می توانند بر سلامت مو اثر داشته باشند. استعمال سیگار، عدم تعادل هورمونی و یا خواب ناکافی نیز می توانند بر سلامت موها اثرگذار باشند.. فراموش نکنید که هیچ ماده غذایی معجزه آسایی برای رفع نگرانی های موجود در زمینه سلامت موها وجود ندارد. مواد غذایی توصیه شده ای که در ادامه می خوانید، تنها می توانند به سلامت موهای شما کمک کنند.
1   ماهی سالمون
این نوع ماهی علاوه بر این که غنی از ویتامین D و پروتئین (مفید برای داشتن موهای قوی) است، حاوی اسیدهای چرب ضروری اُمگا3 نیز می باشد که به حفظ سلامت موها کمک می کنند. بدن قادر به ساختن این اسیدهای چرب نیست، بنابراین باید از طریق رژیم غذایی فراهم شوند. حدود 3 درصد ساقه مو از این اسیدهای چرب تشکیل شده است. به علاوه، آن ها در ساختمان غشاء سلول های پوست سر نیز وجود دارند. از سایر منابع مهم در این زمینه می توان به ماهی مارکل، ساردین اشاره کرد.

2-    گردو
تنها مغزی، که حاوی مقادیر زیادی از اسیدهای چرب اُمگا 3 می باشد، گردو است. علاوه بر این، غنی از ویتامین E و بیوتین است، که در مقابل آسیب به ماده ژنتیکی سلول ها (DNA) از آن ها محافظت می کنند.بنابراین، می تواند در برابر اشعه خورشید از موها محافظت کند. بیوتین می تواند تا حدودی از ریزش موها جلوگیری کند. به علا.ه، گردو حاوی مس است، ماده معدنی که به درخشندگی و حفظ رنگ طبیعی مو کمک می کند.
3-    هویج
یک منبع غنی و بسیار خوب بتا-کاروتن است. این ماده پیش ساز ویتامینA است که در بدن به آن تبدیل می شود. به طور کلی، سلول ها در نبود ویتامین A، عملکرد خوبی ندارند. این ویتامین، به حفظ تولید چربی در پوست سر کمک می کند و کمبود آن می تواند موجب خشکی، پوسته پوسته شدن، شوره سر و خارش منجر گردد. انبه، زردآلو، طالبی و کدو تنبل از منابع خوب ویتامین A هستند.
4-    تخم مرغ
یک منبع غنی از پروتئین است. علاوه بر این، تخم مرغ حاوی 4 ماده معدنی کلیدی: روی، سلنیوم، سولفور و آهن است. آهن، به ویژه بسیار مهم است زیرا در انتقال اکسیژن به فولیکول های مو کمک می کند.کمبود آهن (کم خونی) یکی از دلایل مهم ریژش مو به شمار می رود.
5-    اسفناج
آهن، بتا-کاروتن، فولات و ویتامین C موجود در اسفناج به حفظ سلامت فولیکول های مو و جریان چربی پوست سر کمک می کند. سبزیجات برگ سبز شامل؛ براکلی و کلم نیز در این زمینه مفید هستند.
6-    عدس
این گروه از حبوبات حاوی پروتئین، آهن، روی و بیوتین می باشند که برای سلامت مو مفید هستند.
7-    کیوی

این میوه غنی از ویتامین C است. ویتامین مذکور برای حفظ جریان خون پوست سر و محافظت از عروق کوچکی که فولیکول ها را تغذیه می کنند، لازم است. کمبود ویتامین C رژیم غذایی موجب شکنندگی موها می شود. گوجه فرنگی، سیب زمینی شیرین و انواع بری ها مثل توت فرنگی نیز از منابع غنی ویتامین C هستندتاریخ : پنجشنبه 13 شهریور 1393 | 05:45 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات
سیر آنتی بوتیک و رفع مسمومیت طبیعی


سیر به دلیل دارا بودن خواص بسیار، کاربرد دارویی نیز دارد این گیاه خاصیت ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد قارچ دارد و قادر است به محض وارد شدن ماده ای مسموم و یا آلوده با آن مبارزه کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

اگر به مسمومیت دچار شده اید دارچین بخورید. مطالعات اخیر محققان نشان می دهد اگر در خانه دارچین نداشتید یک حبه سیر بخورید.دانشمندان در بررسی های جدید خود نشان دادند که یک حبه سیر هم می تواند به رفع مسمومیت شما کمک کند. محققان می گویند این گیاه پر عطر یک داروی ضد مسمومیت و ضد باکتریایی است و در شرایط اضطراری می تواند به مبتلایان این مشکل کمک زیادی کند.

بررسی ها نشان می دهند، خوردن سیر در درمان بیماری ها بردند و اینکه مصرف سیر ۱۰۰ برابر بهتر از مصرف آنتی بیوتیک هاست. به خصوص در درمان نوعی بیماری روده‌ای، خوردن سیر را بیش از دو آنتی بیوتیک رایج برای مبارزه با باکتری روده به نام campylobacter توصیه کرده اند.

گفتنی است؛ ترکیب موجود در سیر این اطمینان را به ما می دهد که غذاهای آماده در بازار را مصرف کنیم و همچنین می توانیم از آن به عنوان یک ماده نگهدارانده برای افزایش نگهداری مواد غذایی بسته بندی شده مانند سالاد سیب زمینی و پاستا و در فروشگاه های پروتینی به کار رود و اگر با خوردن مواد غذایی دچار نفخ و یا مسمومیت شدید کافی است یک حبه سیر بخورید.
طبقه بندی: خواص گیاهان دارویی، 

تاریخ : چهارشنبه 12 شهریور 1393 | 02:38 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات

علل و علائم بیماری کبد چرب 


Fatty Liver


افزایش مصرف غذاهای چرب و آماده، و عدم فعالیت مناسب یا گسترش زندگی ماشینی،اضطراب و استرس بیماری‌های مختلفی به همراه آورده است. درگیری کبدی، از جمله مضرات مصرف مواد غذایی نامناسب می ‌باشد. امروزه متاسفانه بیماری کبد چرب که نسبتاً شایع شده است، با وزن بیمار ارتباطی مستقیم دارد و با توجه به افزایش چاقی در جوامع مختلف (از جمله ایران) نیز رو به افزایش است.

کبد چرب چیست؟

منظور از کبد چرب، رسوب چربی (عمدتاً از چربی‌های خنثی مثل تری گلیسیرید) در کبد است که در رابطه با مصرف الکل می تواند باشد که به آنAlcoholic Fatty Liver می‌ گویند، یا بدون مصرف الکل و یا در حضور میزان بسیار جزیی از الکل (که برای کبد خطر ساز نیست) ایجاد می ‌شود که تحت عنوان کلیNon Alcoholic Fatty Liver Disease (بیماری کبد چرب غیر الکلی) گفته می‌ شود.

رسوب چربی در کبد از نظر شکل ذرات چربی و از نظر اهمیت بالینی و فیزیوپاتولوژی به دو نوع :  microVesicularو Macro Vesicular تقسیم می‌ شود 

آنچه مورد بحث فعلی است نوعMacro Vesicular است، یعنی رسوب ذرات درشت چربی در سلول‌های کبد که به جابجا شدن ارگان‌های داخل سلولی منجر می ‌شود، اما فعالیت‌ آنها را مختل نمی ‌سازد. این عارضه در حال حاضر نسبتاً شایع بوده و روز به روز ارزش بیشتری در بیماران مزمن کبدی (که علت خاصی برای بیماری شان پیدا نمی ‌شود) پیدا می ‌کند.

احتمال پیدایش کبد چرب غیرالکلی با وزن بیمار ارتباط مستقیم دارد و با توجه به افزایش چاقی در جوامع مختلف از جمله ایران، شیوع این عارضه حتی در کودکان نیز رو به افزایش است.

این عارضه در چه افرادی نمود پیدا می ‌کند؟

در کسانی که عوامل خطر پیدایش کبد چرب را دارند، مثل افراد چاق، مبتلایان به دیابتو چربی خون بالاو اضطراب و استرس و خوردن زیاد غذاهای کنسروی و فست فود و بی ‌تحرکی.

مصرف بعضی داروها نیز می ‌تواند باعث رسوب چربی در کبد گردد. در این زمینه می ‌توان به استروئید، ویتامینA، متوتروکسات، آسپیرین، آمیودارون و استروژن سنتیک اشاره نمود. همچنین کاهش سریع وزن در کسانی که قبلاً به چاقی مبتلا بوده‌‌‌اند، می‌ تواند این عارضه را در پی داشته باشد.

در کسانی که سوء تغذیه ی پروتئینی دارند یا به سبب چاقی مفرط، جراحی‌های پیوند بای پس روده‌ای انجام داده‌اند نیز کبد چرب دیده می ‌شود. به دنبال تغذیه ی وریدی طولانی مدت نیز این عارضه بروز می ‌کند.

در زمینه ی بعضی بیماری‌های مزمن از جمله: کولیت زخمی نیز کبد چرب گزارش شده است.

در مواردی نیز هیچ علت یا بیماری زمینه ‌‌ای برای کبد چرب پیدا نمی‌ شود. بنابراین در کسی که دارای آنزیم‌های کبدی Alanine aminotransferease (ALT), aspartate aminotransferase (AST افزایش یافته  در آزمایش می ‌باشد و هیچ علتی برای آن پیدا نمی‌ شود، باید به فکر کبد چرب بود.

قابل ذکر است بیماری کبد چرب در هر سنی دیده می ‌شود، اما بیشترین شیوع آن بین 60- 40 سالگی است. همچنین" "Non Alcoholic Steatohepatitis (کبد چرب غیرالکلی همراه با التهاب در نسج کبد) در خانم‌ها شایع‌تر است.

علائم بیماری کبد چرب چیست؟

در بیشتر موارد این عارضه بدون علامت است و پزشک در بررسی آزمایشگاهی یا "سونوگرافی" یا "سی تی اسکن" که به علل دیگر انجام می‌ شود، متوجه آن می ‌شود.

فرد به ندرت از ضعف و خستگی و احساس سنگینی و فشار در ناحیه ی فوقانی و راست شکم شاکی است، به خصوص این علائم در مواردی که کبد چرب سریع ایجاد شده باشد، بیشتر بروز می ‌کند.

درد شدید غیرقابل تحمل، زردی، تب، لرز در کبد چرب دیده نمی ‌شود و در معاینه ی فیزیکی نیز تنها علامت "حساس بودن لبه ی کبد" در لمس است.

انواع کبد چرب

کبد چرب به سه دسته کلی، کبد چرب غیرالکلی، کبد چرب الکلی و کبد چرب حاد بارداری تقسیم می‌شود.

کبد چرب غیرالکلی

این بیماری زمانی رخ می‌دهد، که کبد در شکستن چربی ها دچار مشکل می‌شود و با جمع شدن چربی در بافت‌های کبد، فرد دچار کبد چرب می‌گردد. این بیماری با مصرف الکل مرتبط نبوده و زمانی مشخص می‌شود که 10 درصد و یا بیشتر وزن کبد حاوی چربی باشد. این بیماری خود نیز به چند دسته تقسیم شده و در شدیدترین مراحل باعث سیروز کبدی و یا زخم و سپس نارسایی کبدی می‌گردد.

کبد چرب الکلی

این بیماری جزء اولین مرحله‌های بیماری های کبدی مربوط به الکل است. کبد با مصرف زیاد الکل صدمه دیده و قادر به شکستن چربی ها نیست. اگر فرد از مصرف الکل خودداری نماید، این نوع کبدچرب کم کم درمان می‌گردد، اما در صورت ادامه به مصرف الکل فرد ممکن است دچار سیروز کبدی گردد.

کبد چرب بارداری

هرچند این نوع از کبد چرب خیلی نادر بوده، با اینحال جمع شدن چربی در هنگام بارداری می‌تواند خطراتی جدی هم برای مادر و هم برای جنین داشته باشد. این بیماری می‌تواند باعث نارسایی کبدی، نارسایی کلیه، عفونت شدید و یا خونریزی شود. هرچند دلیل این بیماری کاملا شناخته نشده اما دانشمندان معتقدند این بیماری با هورمون های این دوران در ارتباط است. علایم این بیماری در سه ماه سوم رخ داده و شامل حالت تهوع، استفراغ، درد در قسمت بالایی سمت راست شکم، زردی و کسالت عمومی گردد. زنان باردار باید آزمایش های لازم را برای اطلاع از این بیماری انجام دهند، اکثر زنان پس از زایمان شروع به بهبود می‌نمایند.

علایم کبد چرب

کبد چرب معمولا یک بیماری خاموش است و بخصوص در مراحل اولیه نشانه‌ای ندارد. زمانیکه بیماری پیشرفت کند، می‌تواند باعث علایم مبهمی همچون:

 • خستگی
 • کاهش وزن و یا کاهش اشتها
 • ضعف
 • تهوع
 • گیجی، مشکل در تصمیم گیری و یا تمرکز

سایر نشانه هایی که ممکن است احساس شود شامل:

 • درد در مرکز و یا سمت راست قسمت بالایی شکم
 • بزرگ شدن کبد

در صورتیکه فرد دچار سیروز کبدی هم شود، علایم زیر ممکن است رخ دهند:

 • احتباس مایعات
 • کاهش ماهیچه ها
 • خونریزی داخلی
 • زردی پوت و چشم ها
 • نارسایی کبدی

دلایل ابتلا به کبد چرب

یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به کبد چرب اعتیاد به الکل می‌باشد. بعضی از داروهای خاص و اختلالات متابولیک نیز یکی دیگر از این دلایل هستند. در بیشتر مواردیکه فرد الکلی نیست، پزشکان دلیل قطعی برای ابتلا به کبد چرب را نمی‌دانند، اما موارد زیر می‌تواند باعث کبد چرب و یا افزایش خطر ابتلا به آن شوند، این عوامل شامل:

 • جاقی اضافه وزن
 • دیابت نوع 2
 • فشار خون بالا
 • مصرف داروهایی همچون آسپرین، داروهای استروئیدی، تاموکسیفن و تتراسیکلین
 • باداری
 • مسمومیت
 • ویروس ها (ویروس هپاتیت A و سایر ویروس ها)
 • سوءتغذیه
 • کلسترول بالای خون
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • کم کاری تیروئید
 • جراحی بای پس معده

نحوه تشخیص بیماری

آزمایش ها و تست هایی که برای مشخص کردن ابتلا به کبد چرب استفاده می‌شوند، شامل:

 • آزمایش خون، که شامل تست عملکرد آنزیم های کبدی می‌شود.
 • تصویر برداری، که از طریق روش های مختلف همچون سونوگرافی ، سی تی اسکن و اولتراسوند و یا ام آر ای(MRI) انجام می‌شود.
 • آزمایش بافت های کبدی، که با یک سوزن کوچک بخش کوچکی از کبد برای انجام آزمایش برای تشخیص ابتلا به کبد چرب برداشته می‌شود.

درمان قطعی سنتی کبد چرب با داروهای گیاهی 

100%موثر و مفید با مشاوره رایگان در

 مرکز گیاه درمانی هربال طب 

Herbal Teb Pharmacy 

  ارسال رایگان دارو به تمام نقاط کشور

سفارش: 04133323536
طبقه بندی: درمان کبد چرب، 

تاریخ : سه شنبه 11 شهریور 1393 | 06:52 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات
خواص کرفس

قسمت مورد استفاده این سبزی قسمتهای مختلف آن به ویژه ریشه و برگ آن است . در بسیاری از مناطق ایران از جمله در سیستان ، خوی و بندر عباس می روید.

خواص کرفس,کرفس,فواید کرفس

 

عصاره کرفس به عنوان ملین برای اینکه به روده های خسته و پیر کمک شود ، توصیه می شود که هر روز یک لیوان عصاره کرفس مصرف شود . از این طریق روده به روش طبیعی تخلیه می شود ( برگها را همیشه مصرف کنید )

کرفس مواد مضر را دفع می کند

 

کرفس کلیه و مثانه را تمیز می کند . از تولید سنگ کلیه و مثانه جلوگیری می کند و ملین است دانشمندان بر این عقیده اند که کرفس بهترین ماده غذایی است برای عفونت مجاری ادرار و اسید اوریک بالا از طریق تمیز کردن کلیه و مجاری ادرار. ترپین ماده معطرکرفس که مانع ماندن سنگ کلیه در مجاری ادرار و یا آلودگی میکروبی و درد می شود . 
علاوه بر آن پتاسیم در غده و تنه آن جریان ادرار را تحریک و کلیه و مثانه را تمیز می کند. بیش ازهمه برای بیماران نقرسی مفید است . زیرا در خون این افراد اسید اوریک با غلظت بالا غالباً دیده می شود . روغن اتری که در کرفس وجود دارد باعث گشاد شدن مجاری کلیه می شود بطوریکه اسید اوریک بهتر دفع میگردد. آلودگی میکربی ضعیف درروده نیز در اثر ترپین از بین می رود .

کرفس باعث تحریک شدیدتر روده شده و سایر ناراحتی هایی از این قبیل دراثر خوردن کرفس بهبود می یابند .

 

کرفسبوی بد دهان‌ را ازبین می برد 


تجربه نشان داده است که یک وعده غذای کرفس دار بوی بد دهان‌ را از بین می برد. عصاره کرفس به عنوان ملین برای اینکه به روده های خسته و پیر کمک شود ، توصیه می شود که هر روز یک لیوان عصاره کرفس مصرف شود . از این طریق روده به روش طبیعی تخلیه می شود ( برگها را همیشه مصرف کنید ). از دیگر خواص کرفس می توان به موارد زیر اشاره کرد: 
- تقویت کننده معده 
- تقویت کننده اعصاب 
-آبکرفس خام در مان خوبی برای گرفتگی صداست .


همچنین گیاه

کرفس 

برای تسکین سایر بیماری‌های التهابی توصیه می‌شود. در واقع این گیاه بهترین منبع طبیعی ترکیبات ضدالتهابی غیراستروئیدی است که برای درمان نوعی التهاب کیسه مفاصل موسوم به «بورسیت» و دیگر انواع التهاب‌ها می‌توان از این گیاه استفاده کرد.

کرفس

همچنین خاصیت ضدسرطانی دارد و در جلوگیری از بروز سرطان و بهبود فعالیت گلبول‌های سفید خون که به مقابله با سرطان‌ها می‌پردازند، موثر است. همچنین از آسیب رساندن رادیکال‌های آزاد به سلول‌ها جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این ترکیب‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی موجود در

کرفس

در کاهش سطح اسید اوریک که دلیل حملات نقرسی است، نیز موثر است.

کرفس 

جزو اولین مواد غذایی به حساب می‌آید که علائم آلرژی را کاهش می‌دهد. همچنین مصرف این گیاه یکی از راهکارهای موثر در کاهش فشارخون است.

 کرفس 

با تحریک کردن سیستم ایمنی بدن به مقابله با بیماری‌ها کمک می‌کند. این گیاه حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیب‌هایی است که با انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها و التهاب‌ مقابله می‌کند.
طبقه بندی: خواص گیاهان دارویی، 

تاریخ : دوشنبه 10 شهریور 1393 | 10:32 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات

  اگر به دنبال یکی از آن روش‌های مطمئن و بدون خطر برای خوش‌اندامی می‌گردید به ادویه‌ها اعتماد کنید؛ یعنی ادویه‌های ارائه‌شده در این مقاله را به برنامه‌ی غذایی‌تان اضافه کرده و با اصلاح تغذیه و ورزش، هم خوش‌اندام شوید و هم سالم بمانید. لطفاً با ما همراه باشید تا با 7 ادویه‌ی همیار لاغری آشنا شوید. 


محققان چه می‌گویند؟
همین اول کار بگوییم محققان هلندی معتقدند که ادویه‌ها به دلیل داشتن قدرت چربی‌سوزی به
 لاغری کمک می‌کنند و همچنین به دلیل ایجاد احساس سیری باعث می‌شوند که افراد کمتر 
غذا بخورند. ادویه‌ها باعث هضم بهتر غذا شده و طعم آن را دلچسب‌تر می‌کنند.


 ادویه‌های همیار لاغری

  
7 ادویه‌ی لاغر کننده,گیاهان دارویی لاغری,لاغر شدن

دارچین
دارچین شما را یاد چه می‌اندازد؟ شله‌زرد یا کله‌پاچه؟ که البته هر دو خیری برای تناسب اندام ندارند! 
هر چه باشد باید بدانید که این ادویه را ملکه‌ی ادویه‌های لاغری می‌دانند. دارچین ضداشتها است و
 می‌تواند میل شدید به مواد قندی و شیرین را کنترل کند. خوشبختانه دارچین همچنین به تنظیم
 قند خون نیز کمک می‌کند. حتماً می‌دانید که بالا بودن قند خون باعث انباشتگی قند به صورت
 چربی می‌شود. نتایج برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ترکیب دارچین با عسل باعث 
تنظیم سوخت و ساز بدن شده و به تناسب اندام کمک می‌کند. توصیه می‌کنیم یک نوک انگشت
 دارچین به میوه‌ها اضافه کرده و به عنوان دسر یا میان‌وعده میل کنید. می‌توانید به چایتان نیز 
دارچین اضافه کنید. چند قطره روغن گیاهی دارچین را روی یک دستمال تمیز بچکانید و روزانه 
چندین مرتبه استشمام کنید.

هل
در طب آیورودا (طب سنتی هند) از هل به عنوان یک چربی‌سوز طبیعی استفاده می‌کنند. برای اینکه
 از خواص بی‌نظیر هل بهره‌مند شوید کافی است یک یا چند عدد از این ادویه‌ی خوش عطر را داخل
 قوری چایتان بیندازید و یا یک عدد را به فنجان قهوه‌تان اضافه کنید. همچنین می‌توانید یک قاشق چای‌خوری دانه‌های ریز هل را در یک فنجان آب جوش و در حرارت ملایم دم کنید. بعد از غذا یک
 فنجان از این دم کرده‌ی معطرتان را میل کنید و بدون دردسر به هدف لاغری‌تان نزدیک‌تر شوید.

   
7 ادویه‌ی لاغر کننده,گیاهان دارویی لاغری,لاغر شدن
  چوب میخک
چوب میخک نیز یکی از آن همیاران لاغری فوق‌العاده موثر است. زمانی که دلتان می‌خواهد ریزه‌خواری
 کنید و دنبال چیپس و پفک و یا هله‌هوله‌های دیگر می‌گردید یک عدد چوب میخک را در دهان گذاشته و شروع به جویدن کنید. درست است که در ابتدا طعم بی‌نظیر و خوبی نخواهید چشید اما خاصیت بی‌حس‌کنندگی ملایم آن خیلی زود پرزهای چشایی را با طعم آن همسو می‌کند. توصیه می‌کنیم برای بهره‌مندی از خواص بیشتر این ادویه برای خودتان چای سبز درست کرده و به آن یک عدد چوب میخک،
 چند دانه‌ی هل و همچنین یک عدد چوب دارچین (کوچک) بیندازید و بعد از غذا میل کنید. این چای
 معجزه‌گر به راحتی اشتهایتان را کنترل کرده و به روند چربی‌سوزی کمک زیادی می‌کند.


 زردچوبه
در مورد خواص زردچوبه می‌توان مقاله‌ها نوشت. این ادویه‌ی زرد که در هر آشپزخانه‌ای پیدا می‌شود
 علاوه بر اینکه سطح سلامتی را ارتقا می‌دهد، به جذب و هضم هر چه بیشتر چربی‌ها کمک زیادی می‌کند. به همه‌ی غذاهایتان زردچوبه اضافه کنید حتی به سس‌های (سس سرکه) سالادهایتان.

 

  7 ادویه‌ی لاغر کننده,گیاهان دارویی لاغری,لاغر شدن

تخم رازیانه
قرن‌هاست که تخم رازیانه علاوه بر خواص دیگری که دارد به عنوان یک ماده‌ی طبیعی ضداشتها معروف است.اگر اشتهایتان زیاد است عادت  کنید که روزانه مقداری تخم رازیانه بجویید. این کار باعث هضم
 راحت غذا شده و همچنین به خوشبو شدن نفستان نیز کمک می‌کند.

 فلفل تند
فلفل را یک سلاح واقعی برای مقابله و حذف چربی‌ها بدانید. به خاطر اینکه حاوی ترکیب بسیار قوی به 
نام «کاپسایسین» است که دخل چربی‌های اضافه را می‌آورد. این ترکیب به افزایش متابولسیم بدن و همچنین کاهش میزان قند خون کمک زیادی می‌کند. توصیه می‌کنیم به غذاهایتان فلفل بزنید به
 خصوص به منابع غذایی پروتئینی مانند غذاهای حاوی مرغ، گوشت و ماهی.

 وانیل

وانیل که باشد عطر و طعم بستنی، کیک، انواع شیرینی‌ها و غیره تداعی خواهد شد. وانیل یکی از آن ادویه‌های آرامش‌بخش فوق‌العاده برای مقابله با استرس، اضطراب و نگرانی‌های روزمره است. این ادویه همچنین باعث کنترل گرسنگی شده و میل شدید به پرخوری و هله‌هوله خوری را کاهش می‌دهد. 

اگر شما هم جزو افرادی هستید که از روی احساسات غذا می‌خورید یعنی زمانی که کسل، 

بی‌حوصله و یا تنها هستید به سراغ مواد غذایی می‌روید حتماً وانیل را وارد برنامه‌ی غذایی‌تان بکنید. توصیه می‌کنیم به جای قند و شکر به چای و قهوه‌تان وانیل بزنید و میزان کالری آن را کاهش دهید.


طبقه بندی: لاغری و کاهش اشتها و وزن ،  لاغری 2ماهه با داروهای گیاهی و رژیم، 

تاریخ : دوشنبه 10 شهریور 1393 | 09:48 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات


دستورهای خانگی و گیاهی در زیبایی  پوست و مو


بسیاری از مردم  جهان برای حفظ زیبایی و آراستگی خود به‌دنبال شیوه‌های كم‌عارضه اما كاربردی و موثر هستند. غالب این افراد در جست‌و‌جوهای خود پس از بررسی روش‌های طب رایج و تركیبات شیمیایی موجود در جهان برای حفظ زیبایی و آراستگی، شیوه‌های طبیعی درمان را از جمله بی‌خطرترین و موثر‌ترین راهكارها برای درمان اختلال‌ها و بیماری‌های رایج پوست و مو می‌‌یابند. در حقیقت تاثیرگذاری و قدرت درمان این روش‌ها در كنار بی‌خطر بودن و بی‌عارضه بودن آن‌ها موجب اقبال این شیوه‌های درمانی در سراسر جهان به‌ویژه در كشورهای آسیایی و اروپایی شده است. توصیه‌های دكتر سعید صانعی، مشاور گیاه‌درمانی را در این زمینه بخوانید.

درخشندگی موها با  نارگیل آبلیمویی

یكی از بهترین نسخه‌های طبیعی برای داشتن موهای درخشان و براق استفاده از تركیبی از روغن نارگیل و آبلیموی تازه برای موهاست. برای تهیه این تركیب كافی است 3 قاشق غذاخوری نارگیل را با یك قاشق غذاخوری آبلیموی تازه تركیب كرده و پس از استحمام روی موهای‌تان بمالید. علاوه بر این درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان، برای اثرگذاری عمیق‌تر بر میزان درخشندگی و شفافیت موها به بیماران خود توصیه می‌كنند مصرف مركبات و غذاهای دریایی و سبزی‌های تازه را به‌عنوان اصلی‌ترین مواد در سبدغذایی خود قرار دهند و به‌صورت روزانه از این مواد مصرف كنند.

مالیدن عصاره گزنه به موها بعد از استحمام نیز موثر است.

 

درمان موخوره با داروهای گیاهی

یكی از عواملی كه موجب بروز موخوره در موها می‌شود غلبه خشكی بر بدن است. علاوه بر خشكی بروز اختلال‌های مختلفی در بدن ممكن است موجب بروز موخوره در موها یا چندشاخه‌شدن تارهای مو شود. درمانگران طب سنتی برای درمان این اختلال كه در موها به‌وجود می‌آید تدابیر مختلفی سراغ دارند كه یكی از ساده‌ترین و كاربردی‌ترین آن‌ها استفاده از روغن گل بنفشه و روغن بادام به‌طور همزمان است. برای استفاده از این روغن‌ها كافی است مقدار مساوی از آن‌ها را درون شیشه‌ای كوچك و در بسته بریزید و شیشه را به‌خوبی تكان دهید تا روغن‌ها با یكدیگر تركیب شوند. سپس این روغن را روی موهای خود به‌ویژه بخشی از موها كه دچار موخوره شده بمالید

5ساعت روغن مالی قبل از حمام : روغن های :بادام- کنجد - نارگیل - سیاه دانه - فندق - مورد 

مالیدن جوشانده ختمی با بارهنگ نیز بسیار موثر است.

درمان كدری مو و پوست با پاكسازی بدن

 

در طب سنتی ایران برای درمان كدری مو شیوه‌های متنوعی وجود دارد كه یكی از موثرترین آن‌ها پاكسازی بدن از اخلاط و مواد زائد است. این شیوه یكی از كاربردی‌ترین روش‌ها برای از بین بردن كدری مو و پوست است. این درمانگران با تجویز داروهای گیاهی و رژیم غذایی خاصی كه به بیمار توصیه می‌كنند در مدت زمان كوتاهی به پاكسازی درونی بدن بیمار می‌پردازند و به این ترتیب موجب شادابی پوست و درخشندگی موهای بیمار می‌شوند. این شیوه درمانی از جمله موثرترین روش‌های طب سنتی ایران است كه حتما باید تحت نظر متخصص طب سنتی و با صلاحدید وی انجام شود. 

ماسک پوست با آب خیار و گلاب روزی 1بار

شتشوی موها با (1قاشق سرکه سیب + 1لیوان آب در انتهای استحمام)


معرفی بهترین ماسك‌ها برای جوش صورت

به اعتقاد درمانگران طب سنتی یكی از بزرگ‌ترین دلایل بروز جوش‌های سرسیاه غلبه خلط سودا در بدن است. از نگاه این درمانگران بهترین چاره برای غلبه این خلط در بدن پاكسازی و سم‌زدایی بر ضد‌سوداست كه باید زیرنظر متخصص طب سنتی ایران انجام شود اما به‌طور عمومی افراد می‌توانند با استفاده از ماسك‌های گیاهی و طبیعی به درمان موقت این جوش‌ها بپردازند.  ماسك ریواس و عسل یكی از بهترین ماسك‌های طبیعی برای برطرف كردن جوش‌های سرسیاه درصورت است. برای تهیه این ماسك مخلوط آب ریواس و عسل را روی صورت بگذارید و بعد از 20 دقیقه آن را بشوئید.

 ماسك گوجه‌فرنگی نیز برای درمان این جوش‌ها از سوی درمانگران طب سنتی توصیه می‌شود. برای استفاده از این ماسك، گوجه فرنگی له شده را شب‌ها به‌صورت خود بمالید و صبح آن را با آب نیمه ولرم بشوئید.

 ماسك گیاه سنا و سركه نیز یكی دیگر از ماسك‌های طبیعی مناسب برای درمان جوش‌های سرسیاه است. برای تهیه این ماسك برگ خشك شده درخت سنا را با سركه مخلوط كرده و روی صورت ماسك كنید. این ماسك را بعد از 2 ساعت شسته و صورت خود را با دستمالی نرم و لطیف خشك كنید.

ماسک آویشن و مریم گلی


با ضدشوره‌های گیاهی آشنا شوید

 

 یكی از بهترین تركیب‌ها برای درمان شوره سر، استفاده از مخلوط به و روغن زیتون-حنا-سرکه و روغن کنجد است. برای تهیه این تركیب لازم است یك عدد به ترش را درون آب بجوشانید تا حدی كه كاملا له شود. سپس آن را صاف كرده و درون ظرفی بریزید و نصف وزن آن روغن زیتون اضافه كنید. این تركیب را روی حرارت گذاشته و اجازه دهید آنقدر بجوشد تا تنها روغن درون ظرف باقی بماند. این روغن یكی از بهترین داروها برای درمان شوره سر است كه باید 2‌ساعت پیش از استحمام به پوست سر مالیده شود. علاوه بر این گیاه شنبلیله نیز یكی دیگر از گیاهان دارویی موثر در درمان شوره سر است. برای استفاده از این گیاه دارویی كافی است مقداری از شنبلیله تازه را چرخ كرده و روی پوست سر مرهم كنید. بهتر است این گیاه را شب پیش از خواب روی سر بگذارید و صبح آن را در حمام بشوئید.


نویسنده : حامد میرشکاریان بابکیتاریخ : دوشنبه 10 شهریور 1393 | 02:07 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات

تقویت کننده ها و ضعیف کننده های چشم و بینایی

 

تقویت کننده های چشم:

 • شنبلیله
 • شلغم
 • رازیانه
 • بادام شیرین با نبات
 • مغزها بطور کلی مانند بادام، گردو، پسته، فندق
 • مربای هلیله
 • دارچین، زعفران  و کندر
 • هلیله سیاه
 • هویج
 • توت فرنگی
 •  میوه جات و سبزیجات حاوی ویتامین A

مضر برای چشم:

 • غذاهای غلیظ مانند حلیم و کله پاچه
 • خوراکهای نفاخ و بخارانگیز مانند عدس، پیاز، سیر، تره، شاهی، بادنجان، باقلا، لوبیا، کلم، شوید، زیتون خام
 • خوراکهای ترش مانند سرکه، سیب ترش
 • گوشت­های غلیظ و خشک مانند گوشت گاو، سوسیس و کالباس، گوشتهای فرآوری شده
 • مصرف زیاد خوراکهای شور مانند کنسروها، خیارشور، چیپس و پفک
 • در حالت سیری، غذاخوردن
 • پرخوری و با شکم سیر، خوابیدن
 • شام زیاد و سنگین خوردن
 • دراز کشیدن به پشت به مدت طولانی
 • بسیاری خواب یا بیداری
 • افراط در مطالعه خطهای خیلی ظریف
 • زیادی جِماع (همبستری)
 • نگاه کردن زیاد به چیزهای براق و روشنی­ها و سفیدی­ها (مخصوصا چیزی که آفتاب بر آن تابیده باشد).

 تاریخ : یکشنبه 9 شهریور 1393 | 10:04 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات

بهبود کیفیت خواب بیماران قلبی با رایحه درمانی توسط بهارنارنج


بیش از یک سوم طول عمر عمده انسانها در خواب سپری می شود. بنابراین هرگونه اختلال در کمیت، کیفیت و یا الگوی خواب می تواند تأثیر منفی چشمگیری بر عملکرد و سلامت جسمی و روانی فرد داشته باشد. اختلالات خواب و هیپوکسی متناوب، منجر به افزایش عوارض قلبی-عروقی می شود، چرا که این اختلالات باعث افزایش فعالیت سمپاتیک و افزایش حاد مقاومت عروقی و افزایش فشار خون شبانه می شود. مشکل خواب در بیماران نارسایی قلبی نسبت به افراد بدون این بیماری از شیوع بیشتری برخوردار است و عواملی چون مشکلات تنفسی، افزایش سن، دارو، اضطراب و افسردگی در این امر نقش به سزایی دارند.

برای درمان اختلالات خواب از داروهای متفاوتی استفاده می شود که عوارض جانبی زیادی دارند. یکی از روشهایی که در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته رایحه درمانی است. رایحه درمانی باعث تحریک سیستم لیمبیک و آزادسازی نوروترنسمیترها و اندورفین در مغز و ایجاد احساساتی از قبیل لذت، خشم، اضطراب می شود که بر ضربان قلب، فشار خون، تنفس، فعالیت امواج مغزی و آزادسازی هورمونها تأثیرگذار است. در طب سنتی ایران بهارنارنج یک گیاه آرام بخش و تقویت کننده خواب شناخته شده است.

مطالعه پیش رو با هدف «تعیین تأثیر رایحه بهارنارنج بر کیفیت خواب بیماران قلبی» طراحی گردیده است. این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی با گروه کنترل، پیش آزمون و پس آزمون است. در این طمالعه سه شب متوالی، رایحه درمانی با اسانس بهارنارنج 10 درصد انجام شده و پرسشنامه خواب بیمارستانی برای بررسی کیفیت خواب قبل و بعد از مداخله، در هر دوگروه آزمودنی تکمیل گردیده است. این مطالعه نتیجه می گیرد که رایحه درمانی با اسانس بهارنارنج را می توان به عنوان درمان کمکی برای اختلالات خواب در بیماران قلبی استفاده نمود.


منبع: انجمن تحقیقات طب سنتی ایران

حامد میرشکاریان بابکی

 تاریخ : یکشنبه 9 شهریور 1393 | 09:30 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات


شنبلیله گیاهی بسیار مفید برای دیابتی هاپیامبر خدا صلى الله علیه و آله: «به شنبلیله درمان بجویید. اگر امّت من مى‏دانستند که شنبلیله برایشان چه سودهایى دارد، با آن درمان مى‏کردند، هر چند همسنگ آن، طلا مى‏دادند ! » 

نام فارسی: شنبلیله، خلبه

نام انگلیسی: Fenugreckc

نام علمی: Trigonella foenum –graecum. L

خانواده: Leguminosae

 

تاریخچه:

شنبلیله به‏ طورى که در تاریخ انتشار گیاهان بحث مى‏ شود از ایران و از غرب آسیا برخاسته به سایر نقاط دنیا برده شده است. در حال حاضر در اغلب کشورهاى اروپا، آسیا و افریقا پرورش مى‏یابد. در ایران نیز کاشته مى‏ شود. شنبلیله از گیاهان بسیار قدیم طبى است از نوشته کاغذهایى که از قبور کهن مصریها به دست آمده چنین برمى‏آید که در دوران کهن قبل از میلاد مسیح به عنوان خوراک و به عنوان گیاهى براى کاهش تب مصرف مى‏شده است. در طب سنتى قدیم مصرى‏ها، رومى‏ها و دانشمندان طب سنتى ایرانى از تخم شنبلیله در طب گیاهى بسیار مصرف مى‏کرده‏اند.

 

مزاج:

در آخر دوم گرم و خشک است و رطوبت فضلیه دارد.

 

گیاه شناسی:

گیاهى است یکساله کوتاه که ارتفاع آن از 5/ 0 متر تجاوز نمى‏نماید، داراى برگهاى متناوب مرکب شامل 3 برگچه که قسمت انتهایى هر برگچه دندانه‏دار است. گلهاى آن از نظر شکل مانند گیاهان تیره پروانه‏واران و برنگهاى مختلف سفید، سفید مایل به زرد و حتى بنفش دیده مى‏شوند. میوه آن به شکل غلاف دراز تا 10 سانتى‏متر طول که داخل آن 20- 10 دانه تخم شنبلیله قرار دارد. رنگ تخم شنبلیله قهوه‏اى بوى آن قوى معطر و طعمش تلخ است. شنبلیله به‏طور کلى دو نوع دارد یکى گونه زینتى و معطر آن است و دومى گونه خوردنى آن است که همان حلبه باشد.

 روش تکثیر:

تکثیر شنبلیله از طریق بذر انجام مى‏گیرد بذر در زمین اصلى با در نظر گرفتن فاصله بین خطوط 40 سانتى‏متر و فاصله بین بوته‏ها روى خطوط 8 سانتى‏متر پاشیده مى‏شود و 4- 3 ماه پس از کاشت معمولا در شرایط اقلیمى مناطق معتدل ایران دانه آن مى‏رسد. مصرف بذر در حدود 25 کیلوگرم در هکتار است و از برداشت آن 800- 600 کیلوگرم در هکتار تخم شنبلیله به دست مى‏آید. پس از رسیدن میوه‏ها گیاه به کلى با ریشه خارج شده و مى‏گذارند خشک شود که با کوبیدن دانه آن به سادگى جدا شود. چون از خانواده لگومینوز است و ریشه آن ازت در زمین تثبیت مى‏کند، معمول است در باغهاى میوه مرکبات نیز بین درختان کاشته مى‏شود.

 ترکیبات شیمیایی:

از نظر ترکیب مواد مؤثر، تخم شنبلیله داراى الکالوئیدى به نام ترى‏گونلین و کولین و اسانس روغنى و ماده ساپونین و پرولامین است.الکالوئید ترى‏گونلین اثر سمی قوى روى سیستم عصبی-عضلانی دارد و به علاوه شامل روغن ثابت و اسانس فرار و مقدار زیادى لعاب و مواد نشاسته‏اى و چربى و مواد ازته (پروتئین) و یک عصاره تلخ و یک ماده رنگى زرد مى‏باشد.از تخم شنبلیله‏اى که در هواى آزاد خشک شده 38/ 0 درصد ترى‏گونلین و 3 میلى‏گرم در صد گرم نیکوتى‏نیک اسید جدا شده است. در گزارش دیگرى آمده است که در تخم شنبلیله چهار ترکیب متبلور تریاکونتان  و بتاسیتوسترول و الکالوئیدهاى کولین و بتائین وجود دارد.

 

مصارف درمانی:

1. رساننده و نرمى‏بخش است، زیرا حرارتش با لزجى همراه است و آن لزجى نمى‏گذارد که گرمایش آزار رساند و گرمى ملایم مى‏شود.

2. کیموس زیاد دارد اما کیموس آن خوب نیست.

3. اثر قرحه را از بین مى‏برد.

4. ماده لعابى تخم شنبلیله و بویژه اگر با روغن گل باشد ترکهاى ناشى از سرما را خوب مى‏کند.

5. در داروهاى لکه‏هاى سیاه پوست و زیبا شدن رنگ و دگرگونى بوى دهن و بوى بد تن و عرق وجود دارد.

6. ورمهاى بلغمى و سخت را از بین می برد.

7. آرد شنبلیله ورمهاى گرم را درمان می کند بشرطى که التهاب نکرده باشند و تا اندازه‏اى سخت باشند.

8. ورمهاى اندرونى را نرم مى‏نماید و مى‏رساند.

9. با روغن گل داروى قرحه مى‏باشد.

10. شستن سر با آن شوره را از بین می برد.

11. آب‏پز شنبلیله نقطه سرخ چشم را برطرف می کند.

12. اگر بر چشم مالیده شود مواد غلیظ را که سبب آماس چشم مى‏شوند از بین می برد.

13. صدا را صاف می کند.

14. سینه و گلو را نرم کند.

15. سرفه و برنشیت را تسکین می دهد و بویژه اگر با عسل یا انجیر یا خرما پخته شود و بهترش آن است که با خرما و هسته آن بپزد و آب آن را با عسل بسیار قاطى کنند و بر آتش زغال گذارند تا به اعتدال گرم شود و مدتى زیاد قبل از غذا بخورند بسیار فایده مى‏بینند.

16. شنبلیله را با نطرون بیامیزند و ضماد کنند و بر طحال گذارند مفید است.

17. آب‏پزش با سرکه و بخصوص آب‏پز شنبلیله سبز براى ضعف معده و قرحه معده مفید است‏.

18. آب‏پزش همراه آب علاج دیزانترى و اسهال است.

19. روغنش آماس پیزى را فرو می نشاند.

20. حقنه‏اش در علاج دیزانترى سودمند است و پیچش و درد شکم را برطرف مى‏کند.

21. برگ آن ملین و منضج است یعنى اعتدال‏دهنده اخلاط مى‏باشد.

22. مدر است و ترشح ادرار و حیض را افزایش مى‏دهد.

23. براى کبد و درد کمر و برودت مثانه و قطره‏قطره ادرار کردن مفید است.

24. تخم آنکه قسمت اساسى گیاه از نظر طبى است ملین و منضج است، قوه باه را زیاد مى‏کند و مقوى ریه است.

25. دم‏کرده آن با عسل خروج مواد و اخلاطى که در سینه حبس شده است را تسهیل مى‏کند و براى سرفه و تنگى‏نفس و سختى تنفس و بواسیر و ورمهاى داخلى مفید است و بادشکن و مسهل امعا نیز مى‏باشد.

26. دم‏کرده آن با تمر هندى و مویز و انجیر که پس از دم کردن صاف نموده و آب آن را با عسل قوام آورند براى تنگى‏نفس و صاف کردن صدا و قرحه‏هاى سینه و دم‏کرده آن به تنهایى و یا با گیاهان متناسب براى تسهیل ولادت و زایمان و ازدیاد و ترشح ادرار و حیض نافع است‏.

27. مالیدن آب دم کرده آن و نشستن در دم‏کرده آن براى تسهیل زایمان و تنقیه رحم و شیاف آنکه با پیه غاز تهیه شده باشد در مهبل براى نرم کردن سفتى رحم و باز نمودن دهانه آن مفید است.

28. شستن سر با آب دم‏کرده آن براى مجعد شدن موى سر و از بین رفتن خارش سر ناشى از یبوست و زخمهاى سرد مفید است.

29. به سبب مواد مغذى که دارد دانه شنبلیله براى تقویت خیلى مؤثر است و براى بیماران مسلول از نظر رفع ضعف نتیجه خوبى داده است، عده‏اى از حکما از تخم شنبلیله در بیمارى‏هاى قند استفاده مى‏کرده‏اند و براى جلوگیرى از لاغر شدن مبتلایان به بیمارى قند بسیار مؤثر است.

برای کم کردن قند خون، کاهش تب، برونشیت، سرفه مزمن، سرطان ها و بیماری بری بری باید بیمار صبح و ظهر و شب هر دفعه یک یا دو قاشق چایخوری از پودر تخم شنبلیله را تناول نمایندیا وارد کپسول 500 میلی گرمی نموده هر دفعه دو یا سه کپسول میل نمایند. منتها در زیادی قند خون لازم است هر 10 روز یک مرتبه آزمایش قند خون به عمل آورند تا به نسبت آن مصرف دارو کم یا زیاد شود.

30. تخم شنبلیله به علت دارا بودن مقداری ساپوژنین اثر هورمون های استروئیدی و داروهای مشابه را دارد و لذا برای تهیه هورمون های استروئیدی از آن استفاده می شود.

31. خوردن تخم شنبلیله بر روی رحم و پستان زنان اثری شبیه هورمون اکسی توسین داشته، ترشح و دفع شیر را تحریک نموده در نتیجه برای تحریک زایمان و دفع جفت مفید است.

32. در چین از تخم شنبلیله براى معالجه ناراحتى‏هاى مثانه و کلیه و اختلالات از نوع هایپوگاستریک از جمله براى فتق و دردهاى کمر تجویز مى‏شود.

33. تجربیات حکما نشان داده است که شنبلیله داروى مؤثرى براى کنترل بیمارى اوستئومییلیت و سل استخوانى اطفال است و در مواردى که احتیاج بدن به مواد آهن دار و فسفردار باشد خوردن شنبلیله اثر مفیدى نشان مى‏دهد و در بیمارى‏هاى نرمى استخوان، قند، سل ریوى و سل استخوانى آثار خوبى دارد.

34. براى زیاد و پرپشت شدن موى سر نوزاد مادر باید از سه ماهگى هر روز شنبلیله خام را با ساقه بخورد.

35. اگر چند روز، هر روز صبح ناشتا دو مثقال خشک آن را دم کرده و آب صاف‏کرده آن نوشیده شود، فشارخون را درمان مى‏کند و از خونریزى زیاد قاعدگى جلوگیرى مى‏نماید.

36. هر شب آب تازه آن را گرفته و به صورت مالیده شود، پوست صورت را زیبا مى‏کند، جوش‏هاى غرور را درمان مى‏کند.

37. مالیدن آب آن ترک‏خوردگى‏هاى پوست را که از سرمازدگى باشد درمان مى‏کند، به مرور ماه‏گرفتگى را برطرف مى‏سازد.

38. آب تازه آن را گرفته و با آب کلم مخلوط نموده و بر موضع مالیده شود، درد نقرس را تسکین مى‏دهد.

39. براى درمان حبس البول یا بندآمدگى ادرار نوزاد چهار مثقال از آن را دم کرده و ساعتى یک قاشق غذاخورى از آب صاف‏کرده آن را به طفل بخورانید.

40. جوشانده و کوبیده شنبلیله را براى چاق شدن استعمال مى‏کنند.

 

عوارض جانبی و احتیاطات:

1. زیاده روی در خوردن آن آشفتگى و دل به هم خوردگى ایجاد مى‏کند و سردرد مى‏آورد و مضر بیضه‏ها مى‏باشد و از این نظر باید با سکنجبین ترش و انیسون خورده شود.

2. با توجه به اثرات تحریکی رحم، باید در زمان حاملگی و شیردهی با احتیاط مصرف شود.

 

مصلحات:

1. برای افراد گرم مزاج استعمال برگ آن بدون کاسنى جایز نیست. 

2. اشخاص گرم‏مزاج حتما باید با آب کافى بخورند.

3. پخته برگ آن با هویج یا اسفناج و یا خرفه خیلى مفید است.منابع

 • ابن سینا، محمدحسین (چاپ اول 1362)، قانون در طب کتاب دوم، ترجمه عبدالرحمن شرفکندی ( هه ژار )، انتشارات سروش
 • حاجی شریف، احمد (1386)، اسرار گیاهان دارویی، تهران، انتشارات حافظ نوین
 • دکتر رجحان، محمد صادق (چاپ دوم 1377)، درمان به وسیله گیاهان دارویی، تهران، ناشر مرکز فرهنگی آ

 


برچسب ها: دیابت،  

تاریخ : یکشنبه 9 شهریور 1393 | 08:41 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات
انواع محصولات لاغری گیاهی در
 گیاه درمانی هربال طب موجود است


 چای لاغری دکتر سینا
چای لاغری سینا
طبقه بندی: لاغری 2ماهه با داروهای گیاهی و رژیم، 

تاریخ : یکشنبه 9 شهریور 1393 | 02:14 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات

رفع چین و چروک با ماسک های گیاهی و خانگی


در طبیعت گیاهان دارویی، دانه‌های روغنی و میوه‌های متنوعی وجود دارد که تاثیر خواص درمانی و شفابخش آنها در درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها و عارضه‌های پوستی نه تنها بر درمانگران طب سنتی در سراسر جهان، بلکه برای متخصصان پوست و پزشکان طب مدرن نیز آشکار شده است. به گونه‌ای که امروز بسیاری از داروسازان در طب مدرن از گیاهان دارویی، دانه‌های روغنی و مواد معدنی برای تهیه انواع کرم‌ها، لوسیون‌ها و مواد بهداشتی و آرایشی استفاده می‌کنند.

اگر چه استفاده از این مواد بهداشتی و آرایشی با منشاء گیاهی در مقایسه با محصولات شیمیایی مفیدتر است  اما درمانگران طب سنتی همچنان  نسخه‌های طبیعی خود را که از ترکیب موادطبیعی و گیاهان دارویی تهیه می‌شود به مراجعه‌کنندگان خود توصیه می‌كند. آنچه می‌خوانید طبیعی‌ترین نسخه‌های عطارباشی برای پیشگیری از بروز چین و چروك است.

در كمتر از یك ساعت چروك‌ها را محو كنید

اگر به یك مهمانی دعوت شده‌اید و می‌خواهید در كوتاه‌ترین زمان ممكن چین و چروك‌های سطحی پوست‌تان را برطرف كنید، پیشنهاد می‌كنیم به توصیه عطارباشی عمل كنید و ازماسك گلیسرین و مغز خیار برای برطرف كردن چین‌ها بهره بگیرید.

استفاده از این ماسک به مدت 7  روز علاوه بر تقویت سلول‌های پوستی و آبرسانی مناسب به برطرف شدن خشکی پوست و چین و چروک‌های ایجاد شده در سطح پوست کمک می‌کند. این شیوه ساده‌ترین، کاربردی‌ترین و یکی از اورژانسی‌ترین شیوه‌های درمان چروک پوست و پیشگیری از پیری زودرس پوست است.

برای استفاده از این ماسک کافی است یک خیار متوسط را بدون پوست رنده کنید و آن را با یک قاشق غذاخوری روغن گلیسیرین ترکیب کرده و به مدت 20 دقیقه هر شب روی پوست خود قرار دهید. استفاده از این ماسک یک هفته پیش از مهمانی و مراسم عروسی به شما کمک می‌کند تا پوستی با نشاط و بدون چروک داشته باشید

سلول‌ها و بافت‌های خشك را ترمیم كنید

اگر فرد اخمالویی هستید یا زیاد می‌خندید حتما خط اخم‌ یا لبخندتان روی پیشانی یا اطراف لب‌ها و چشم ظاهر شده است.  برخی از ما اخم می‌کنیم، برخی به هنگام شادی چشم‌ها را به هم می‌فشریم، برخی عضلات صورت را منقبض می‌کنیم و همه اینها تاثیر زیادی در بروز چین و چروک در پوست صورت دارد

به اعتقاد درمانگران   سنتی یکی از بهترین شیوه‌های مبارزه با بروز چین و چروک‌های ناشی از شادی و غم در زندگی استفاده از حمام‌های گیاهی است. این حمام ها با تاثیر گذاشتن بر اعصاب بدن و ریلکس کردن آنها و همین طور با آبرسانی دقیق به سلول‌های پوست کمک می‌کنند تا از میزان آسیب وارد شده به سلول‌های پوستی به مرور کم شود

از این رو درمانگران طب سنتی حمام کردن با عصاره یا اسانس گیاهان دارویی مانند عصاره گل رز، عصاره اسطوخودوس، عصاره بادام شیرین، عصاره گل پامچال و عصاره لیمو یا روغن آواکادو را یک بار در هفته و به مدت 30 دقیقه به مراجعان خود توصیه می‌کنند. این حمام موجب ترمیم بافت‌های خشک و سلول‌های آسیب‌دیده می‌شود.

از معجزه روغن‌درمانی غافل نشوید

ماساژ صورت و عضلات اطراف چشم، پیشانی و دهان از جمله کاربردی‌ترین شیوه‌های پیشگیری از ابتلا به چروک پوست است. در صورتی که خانم‌های جوان از سنین 25-26 سالگی ماساژ شبانه صورت را به شیوه صحیح و به صورت مداوم داشته باشند، می‌توانند از بروز چین و چروک در صورت خود تا پایان مراحل میانسالی و اواخر دهه 50 امیدوار باشند.

استفاده از روغن ماهی به عنوان روغن ماساژ برای این منظور یکی از مناسب‌ترین شیوه‌های درمانی است که توسط بسیاری از درمانگران طب سنتی چین به آن توصیه شده است.

برای این منظور کافی است  با مقدار اندکی از روغن ماهی سرانگشتان دست خود را آغشته کرده و عضلات صورت کنار لب‌ها، عضلات گونه، ابروها و اطراف چشم‌ها را به آرامی ماساژ دهید. بهتر است برای ارائه ماساژی دقیق و مناسب به عضلات صورت‌تان از مشاور یا کتاب‌هایی که در این زمینه منتشر شده کمک بگیرید.

هر روز بخور درمانی كنید

درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان در مكتب آیورودا و چین،  بخوردرمانی را بهترین شیوه برای آبرسانی و تقویت سلول‌های پوستی می‌شناسند. در این شیوه احتیاجی به اضافه کردن هیچ گیاه دارویی و ماده طبیعی وجود نداردبخار آب به تنهایی برای افزایش میزان رطوبت، درمان چروک‌های سطحی و  ایجاد لطافت پوست موثر است.

در این حالت تنها کافی است هفته‌ای دو تا 3  بار از بخار آب برای آبرسانی به سطح پوست و  پاکسازی آلودگی‌ها و سلول‌های مرده پوست اقدام کنید. تنها باید مراقب باشید که به هنگام استفاده از این روش فاصله مناسب را با ظرف بخور حفظ کنید تا بخار آب پوست صورت‌تان را نسوزاند

نکته مهم

با این عرق گیاهی، لوسیون ضد چروك بسازید

یکی دیگر از نسخه های طبیعی و گیاهی درمان چروک پوست و پیشگیری از بروز چروک‌های بیشتر در سطح پوست استفاده از مخلوط رنده شده پوست خیار و گلاب است. بهترین شیوه برای تهیه این ماسک این است که پوست خیار را به کمک رنده ریزریز کنید و آن را به مدت 30 دقیقه درون گلاب مرغوب خیس کنید. سپس پوست خیار خیس شده در گلاب را به مدت 20 دقیقه روی پوست صورت‌تان ماسک کنید

استفاده از این ماسک به صورت روزانه تاثیر زیادی در افزایش آبرسانی و برطرف شدن زبری پوست‌های خشک دارد. آبرسانی و تغذیه مناسب سلول‌های پوست به مرور زمان موجب افزایش مقاومت این سلول‌ها در مقابل پیری زودرس پوست می‌شود

با زبری‌های پوست خداحافظی كنید

اگر با سرد شدن هوا به مرور با خشكی و زبری پوست‌ روبه‌رو شده‌اید كرم تهیه شده ازنشاسته و شیر را از دست ندهید. با یك بار تجربه این كرم خانگی می‌توانید كل پاییز و زمستان از شر زبری و خشكی پوست در امان باشید.

برای تهیه این کرم طبیعی که از آن با عنوان خمیر نشاسته نیز یاد می‌شود، لازم است نصف قاشق غذاخوری نشاسته پودر شده  را با یک فنجان شیر تازه پرچرب ترکیب کنید تا خمیری نرم و لطیف از آن به دست آید. سپس این خمیر را روی پوست صورت خود ماسک کرده و اجازه دهید به مدت 20 تا 30 دقیقه روی پوست‌تان بماند. پس از این مدت پوست را با آب نیمه ولرم بشویید و شاهد تاثیرات معجزه‌آسای این ماسک طبیعی باشید.

 

اسفناج درمانی به سبك بوعلی‌سینا

ماساژ صورت با اسفناج تاثیر زیادی در فرم‌گیری عضلات صورت و آبرسانی و تغذیه  سلول‌های پوستی دارد. این ماسک از آن جهت که با برگ‌های تازه اسفناج و شیر تازه پرچرب تهیه می‌شود علاوه بر آبرسانی به سلول‌های پوست به افزایش نشاط و شادابی آنها نیز کمک کرده و پوستی با نشاط و جوان به خانم‌ها هدیه می‌کند.

برای تهیه این ماسک کافی است 2 برگ اسفناج بزرگ و تازه را در نصف لیوان شیر جوشیده و داغ بریزید و آن را به مدت 5 دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید. این کار موجب می‌شود تا برگ‌ها نرم و لطیف شود. بعد از این مدت برگ‌ها را از شیر خارج کرده و آنها را به کمک قاشق به صورت خمیر درآورید و روی صورت‌تان ماسک کنید.

اجازه دهید این ترکیب 20 دقیقه تا نیم ساعت روی صورت‌تان بماند. سپس آن را با کمک آب نیمه ولرم بشویید.

می‌توانید از روش دیگری نیز برای تهیه این ماسک استفاده کنید و به جای تهیه ماسک اسفناج از شیر، از ماست استفاده کنید.اسفناج را ابتدا بخارپز کنید و سپس آن را با گوشت‌کوب چوبی خوب بکوبید و اجازه دهید اسفناج خنک شود.بعد از این مرحله 2 تا3 قاشق غذاخوری ماست به آن اضافه کنید و این مخلوط را خوب هم بزنید.

این ترکیب برای آبرسانی به پوست افرادی که دچار چربی پوست هستند و زیاد جوش می‌زنند توصیه نمی‌شود. این گروه بهتر است از شیر کم‌چرب برای اسفناج درمانی استفاده کنند.

ماسک ویژه مهمانی‌ها کدام است؟

اگر می‌خواهید به مهمانی بروید و نیاز دارید در مدت زمانی كوتاه پوست صورت‌تان را شاداب و بانشاط جلوه دهید بهتر است از یك ماسك نشاط‌بخش استفاده كنید كه بتواند برای چند ساعت پوست صورت‌تان را آنچنان تحت تاثیر قرار دهد كه انگار لیفتینگ موقت روی پوست‌تان انجام داده‌اید.

روش تهیه:   برای تهیه این ماسك لیفتینگ به سفیده تخم‌مرغ و آبلیموی ترش تازه نیاز دارید. یك سفیده تخم‌مرغ را به خوبی هم بزنید تا به مرحله كف كردن نزدیك شود. سپس 2 قاشق چای‌خوری آبلیمو را به آن اضافه كنید و به هم‌زدن ادامه دهید.

موارد مصرف:  این ماسك را با قلم‌موی نرم روی صورت‌تان ماسك كنید و مراقب باشید این ماسك را اطراف چشم و روی جراحت یا بریدگی یا جوش‌های سرباز نزنید. بعد از نیم‌ساعت این ماسك را با آب گرم بشویید.

چگونه دستانی شگفت‌انگیز داشته باشیم؟

استفاده از اسكرابی كه با مواد طبیعی تهیه شده باشد بی‌شك تاثیر درمانی قابل‌ملاحظه‌ای در پاكسازی پوست و سالم‌سازی آن دارد. این اسكراب به دلیل دانه‌های سخت نمكی كه در خود دارد سلول‌های مرده سطح پوست را از بین می‌برد و با كمك روغن گیاهی كه در خود دارد آبرسانی مناسبی به سطح پوست می‌كند.

روش تهیه :   2 قاشق روغن كرچك طبیعی را با 2 قاشق نمك دریایی ریز و یك قاشق روغن جوانه گندم مخلوط كنید و آن را به خوبی هم بزنید.

موارد مصرف: این ماسك را پشت دست‌تان بمالید و آن را به خوبی روی پوست ماساژ دهید تا به كمك آن به پاكسازی پوست و از بین رفتن سلول‌های مرده پوستی كمك كنید

 

 تاریخ : شنبه 8 شهریور 1393 | 02:20 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات

درمان بوی بد دهان و رفع بوی سیر با گیاهان دارویی

 

نفس بد بو یکی از مشکلاتی است که زندگی را برای برخی افراد دشوار می کند. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان راه هایی هستند که می توان این بوی بد را از بین برد اما همیشه کافی نیستند.

اگر موقع حرف زدن متوجه شدید كه دوستان‌تان یك گام به عقب برمی‌دارند، باید گوش به‌زنگ باشید كه یك جای كار می‌لنگد. شاید ایراد از دهان‌تان است كه بوی بدی می‌دهد. بوی بد دهان یا به دلیل عفونت‌های لثه ایجاد می‌شود یا به دلیل مصرف خوراكی‌های پرادویه و پیاز- شاید از هضم نامناسب غذا در معده شما باشد.  در مورد اول بهتر است پیش از هر چیز علت عفونت لثه‌ها را در مراجعه به دندانپزشك جویا شوید و اگر راه‌حلی گیاهی برای آن وجود داشت آن را دنبال كنید.

گیاهان موثر در رفع بوی بد دهان و دندان:

اسطوخودوس - آویشن - هل - پونه - رازیانه - دارچین - نعنا - جعفری - میخک - قهوه - 

در اولین فرصت از نزدیك‌ترین عطاری دانه‌های رازیانه یا انیسون تهیه كنید و بعد از هر وعده غذایی 2 تا 3 عدد از این دانه‌ها را در دهان بجوید. اما اگر اختلال در عملكرد دستگاه گوارش و كبد مشكل بوی دهان‌تان را موجب شده پیشنهاد می‌كنیم دمنوش رازیانه كه با دارچین معطر شده را روزانه میل كنید تا از شر این بوی بد رها شوید.

نعنا با خاصیت طبیعی ضد میکروبی، ضد آنتی باکتری و ضد قارچی خود باکتری هایی را که موجب بوی بد دهان می شود از بین می برد. می توانید از آب نبات نعناع مستقیماً بر روی زبان استفاده کنید. استفاده از روغن نعناع در چای هم می تواند به از بین بردن باکتری های معده و تازه کردن تنفس کمک کند

لیمو: یکی از مزایای نوشیدن آب لیمو از بین بردن بوی بد دهان است. لیموها مزه اسیدی دارند اما درون بدن تأثیر قلیایی به جا می گذارند. نوشیدن آب لیمو برای دوره زمانی متوالی می تواند به خنثی کردن اسید فراوان کمک کند و نفس بد بو را از بین ببرد.

کلروفیل که در سبزی های برگ دار یافت می شود آنتی اکسیدان قوی است که خاصیت پاک کنندگی بالایی دارند و می تواند به عنوان شوینده دهان به از بین بردن بوی بد دهان کمک کند.

جعفری بخورید: در اکثر موارد در بسیاری از دستورات غذایی که از سیر استفاده شده از جعفری نیز استفاده می‌شود چرا که استفاده از جعفری در خنثی‌سازی بوی بد سیر از دهان موثر است. پس بهتر است پس از مصرف سیر، جعفری بخورید.

هل، نعنا، رازیانه، میخک بخورید: این دانه و گیاهان دارویی نیز مانند جعفری کمک موثری در خنثی‌سازی و پوشش دادن به بوی بد سیر در دهان خواهند کرد

چای بنوشید: چای سبز و چای نعنایی دارای پلی فنول است که به کاهش ترکیبات فرار گوگرد کمک می‌کند. پس نوشیدن چای را همراه یا پس از مصرف سیر امتحان کرده و شاهد نتایج مثبت آن باشید.

آدامس بدون قند بجوید: جویدن آدامس بدون قند، بوی بد سیر را در دهان پوشش داده و در از بیرون راندن ذرات آن که ممکن است در بین دندان‌ها باقی مانده باشد موثر است.

شیر بنوشید: طی یک بررسی که در سال 2010 صورت گرفت مشخص شد نوشیدن شیر در کاهش بوی بد سیر از دهان تاثیر دارد.

دانه‌های قهوه بجوید: افراد مختلفی گزارش داده‌اند که جویدن دانه‌های قهوه به کاهش بوی سیر از دهان کمک موثری خواهد کرد.


نویسنده: حامد میرشکاریان بابکی

مدیر مرکز گیاه درمانی هربال طب


برچسب ها: بوی دهان،  

تاریخ : شنبه 8 شهریور 1393 | 09:53 ق.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
 فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز

 • کار
 • ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو