فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز
مهندس حامد میرشکاریان بابکی - کارشناس ارشد گیاهان دارویی و طب سنتی ایران گیاه درمانی و داروخانه گیاهی هربال طب - مطالب هفته چهارم آذر 1393

درمان کم خونی با گیاهان دارویی

سبزی معطر علیه کم خونی

کم خونى بواسطه ی کم شدن گلبولهاى سرخ، ظاهر می شود و عوارض آن عبارت است از: سر درد، سرگیجه، ضعف، خستگى، کم خوابى و اختلال جهاز هاضمه.

 کم خونى عمومى به علت پاک شدن خون بوسیله ی آب انگور و انگور، به کلى معالجه می شود. در فصولى که انگور وجود ندارد می توانید از شیره ی انگور یا کشمش استفاده کنید.

 کسى که دچار کم خونى است باید هر روز صبح آب غوره به تمام بدن خود بمالد. مخصوصا پشت و ناحیه شکم و کلیه‌ها و پاها را با آن مالش دهد و بعد زیر دوش برود و سپس در آفتاب استراحت کند و حمام آفتاب بگیرد.

 موز و شیر، غذاى کاملى را تشکیل می دهند. موز براى افرادى که دچار کم خونى هستند بهترین غذاست. این گونه افراد باید لا اقل مدت یک هفته هر روز صبح ساعت ١١ یک موز رسیده را له کرده و با دو قاشق عسل و خامه ی تازه مخلوط نموده میل کنند.

 کسانى که ضعیف و کم خون می باشند هنگام توقف در سواحل دریاى خزر احساس خستگى و ناراحتى می نمایند، بنابر این لازم است قبل از حرکت و هنگام توقف در آن سواحل غذاهایى که خون و فشار آن را زیاد می کنند، مانند خرما و آب هویج زیاد میل نمایند.

 بدن بچه‌هاى مبتلا به کم خونى را با روغن زیتون مالش دهید.

کسانى که کم خون هستند باید هر روز سیصد تا پانصد گرم میوهء توت فرنگى بخورند و تا مدتى که توت فرنگى به عمل مى آید و در دسترس دارند مصرف آن را ادامه دهند. به زودى خواهند دید که قواى بدنى خود را باز یافته و رنگ و روى سرخى پیدا کرده اند.

 اگر دچار کم خونى هستید نسخه ی زیر را عمل کنید:

 بیست گرم جو پوست کنده را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوى آن را روى آتش بگذارید تا به جوش آید. همین که به جوش آمد آن را صاف کرده و آب  آن را دور بریزید و دوباره یک لیتر آب به آن اضافه کنید و ظرف جو پوست کنده را مجددا روى آتش بگذارید تا به جوش آید و پانزده دقیقه بجوشد. بعد آن را صاف کنید و قبل از صرف صبحانه و ناهار و شام یک فنجان از آن را بنوشید، ولى توجه کنید که این جوشانده مدتى طولانى نمانده باشد.

 اشخاص که دچار کم خونى هستند، یک وعده غذاى خود را باید از ذرت بو داده که به شکل نقل سفید شکفته می شود و یا فرنى ذرت ترتیب دهند. غذاى ذرت براى اشخاص کم خون و لاغر و یا کسانى که از بستر بیمارى برخاسته اند و دوران نقاهت را می گذرانند مفید و مؤثر است.

 اگر مبتلا به کم خونى هستید بعد از هر غذاى خود بعنوان دسر، پنج یا شش فندق خام و بو نداده را بخورید.

 بیست تا سى گرم پوست سبز گردو و یا برگهاى درخت گردو را که خشک شده است در یک لیتر آب جوش بریزید و دوازده دقیقه بگذارید بماند تا دم بکشد. بعد آن را صاف کنید و قبل از هر غذا یک فنجان از آن را بنوشید. دمکرده برگ یا پوست سبز گردو براى رفع کم خونى مفید است.

بیست تا سى گرم برگ و ساقه گزنه را خشک کرده، در نیم لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوى آن راروى آتش ملایمى بگذارید که تا پنج دقیقه بجوشد. بعد ده دقیقه آن را دم کرده و صاف کنید و هر روز سه یا چهار فنجان از آن را بنوشید.

 غذا شناسان قدیم و جدید، زرد آلو را خون ساز می دانند. هر گز زرد آلو را بعد از غذاهاى سنگین نخورید 

و بعد از خوردن زرد آلو آب سرد ننوشید و در آب سرد استحمام ننمائید، زیرا در این صورت زرد آلو در معده زود تخمیر می شود و ایجاد گاز و نفخ مى نماید. زرد آلو را با مغز هسته بخورید تا دچار نفخ نشوید.

 پرتقال با نان کامل برشته و پنیر تازه بر ضد کم خونى غذاى خوبى است. لیمو براى معالجه کم خونى مفید است.

 توصیه شده است در مورد بیمارى کم خونى چغندر مصرف شود. چغندر را باید حتى الامکان خام مصرف کرد. اسفناج که داراى مقدار زیادى آهن است و گلبولهاى قرمز خون را زیاد می کند براى معالجه کم خونى توصیه می شود.

 جعفرى خون را ضد عفونى می کند و به همین دلیل مصرفش را به اشخاص کم خون توصیه مى نمایند. 

شاهى آهن زیادى دارد و مصرف آن براى مبتلایان به کم خونى مفید است.

 عدس بی اندازه مغذى و سرشار از املاح معدنى و فسفر و آهن است و به تمام اشخاص کم خون مصرف آن توصیه می شود.

 براى رفع کم خونى جوانه جو- جوانه شبدر-جوانه شنبلیله وجوانه گندم بسیار بسیار مفید است.

 آب هویج خام را هر صبح ناشتا میل کنید. مصرف خربزه به اشخاص کم خون توصیه مى گردد. آلو در معالجه کم خونى مفید است.

 خرما به واسطه آهن زیاد خون، (هر صد گرم خرما ۶ / ٣ تا ۵ میلى گرم آهن دارد و بدن ما در روز به ٩ / ٠ 

میلى گرم آن محتاج است) براى افراد کم خون ایده آل است.

 دم کرده یا جوشاندهء این گیاهان براى رفع کم خونى توصیه می شود: قنطوریون، تخم شنبلیله، سنبل ختائى، زوفا.

در طب سنتی ایران تدابیری برای رفع کم‌خونی و اصلاخ خون وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم، هر شب ۴۰ عدد مویز را در سرکه انگور خانگی خیسانده، به طوری که سرکه روی مویز‌ها را بپوشاند، صبح مویزها و سرکه را با هم در پارچه‌ای ریخته و فشار دهید، شیره خارج شده آن را با آب مخلوط کرده ومصرف شود، بهتر است برای نتیجه مطلوب یک ماه تا چهل روز این کار انجام داده شود.


شربت شیره انگور: سرکه انگور خانگی را با شیره انگور به نسبت ۱ به ۱۰ (شیره انگور ۱۰ برابر سرکه باشد) مخلوط کرده و با هم بجوشانید تا چند قُل بخورد هر وعده یک تا ۲ قاشق آن را با آب مخلوط کرده و روزی ۵-۶ مرتبه استفاده شود.

هفته ای ۲ بار هر بار ۱،۵ کیلو استخوان راسته گوسفند را بدون گوشت و مغز حرام با نمک و پیاز و زردچوبه در یک زودپز با آب فراوان حدود ۸ ساعت بپزید تا استخوان‌ها کاملاً نرم شوند. عصاره آن را بگیرید و تفاله را دور بریزید. ۳ استکان تا ۳ لیوان در طول روز بنوشید یا در غذاهای خود بریزید.

شربت فواکه (میوه) خونساز: آب انگور، آب به، آب آناناس، آب سیب، آب داخل نارگیل، آب انبه، لیمو شیرین ، هر کدام۲۵۰ گرم عرق بید مشک ،کاکوتی، بادرنجبویه،گل گاو زبان،گزنه ، عرق شاه اسپرم و ریحان هرکدام نیم لیتر, همه را با هم مخلوط کرده و ۱۰ دقیقه روی شعله ملایم بجوشانید. سپس نصف قاشق چایی خوری زعفران ساییده به آن افزوده و ۱۰ دقیقه دیگر بجوشانید. روز یک تا ۳ مرتبه با آب رقیق و مصرف شود.
شربت بذرها: تخم شربتی, بالنگو, فرنجمشک, کاسنی,کرفس, اسفرزه, جعفری, شوید, سیاهدانه, زیره سیاه, قدومه, بارهنگ, شبدر, رازیانه, تره, یونجه, ریحان, شنبلیله, شاهی, شلغم, هویج را با عسل مخلوط کرده و معجون بسازید یا با آب جوش و شکر قرمز شربت شود.
شربت عسل آب: روزی ۲ بار, هر بار یک قاشق غذاخوری عسل مرغوب طبیعی را در یک لیوان آب جوش حل کرده و بنوشید.
انجیر+ آلو بخار: ۵ عدد انجیر + ۱۰ عدد آلوبخارا شب در آب خیسانده , صبح ناشتا میل شود.
تخم شربتی, تخم بالنگو, تخم فرنجمشک و خاکشیر هر کدام یک قاشق چایی خوری با گلاب و عرق بیدمشک و شکر سرخ, بهتر است که صبح‌ها مصرف شود.
 
آب هویج با عسل روزانه ۱ تا ۲ استکان, آب انار تازه با ترنجبین ( ۳ قاشق مرباخوری ترنجبین در ۱ لیوان آب انار)فالوده سیب: ۲ تا ۳ عدد سیب رنده شده با عرق بیدمشک و یک قاشق مرباخوری تخم خرفه نیمکوب شده و عسل. اگر در طول روز از ۱۰- ۱۵ عدد سیب به صورت فالوده, مربا, آب سیب یا لواشک سیب استفاده شود بسیار موثر و کمک کننده است.

کم خونی ناشی از فقر آهنتاریخ : یکشنبه 30 آذر 1393 | 11:15 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات

روغن آرگان جادوگر موها و پوست

روغن آرگان یکی از کمیاب ترین و با ارزش ترین روغن های دنیاست. روغن پایه گیاهی این درخت رو انحصارا از مراکش میگیرن، که برای قرن ها محلی ها از اون برای موارد مصرفی-درمانی زیادی استفاده می کردند.


روغن آرگان در مقایسه با چیزی مثل روغن نارگیل فواید خیلی خیلی بیشتری داره. مثلا وقتی توی آب و هوای خشک پوست صورت خشک و آسیب پذیر میشه و علاوه بر خشکی، خارش شدید روی قسمت های خاص حسابی اذیتمون میکنه، دیگه روغن نارگیل که روغن سبک برای رطوبت رسانی هست به کارمون نمیاد. روغن آرگان ضد آکنه هم هست و با این حال منافذ پوست رو مسدود نمی کنه، در صورتیکه روغن نارگیل ضد آکنه نیست و اگه پوستتون به جمع شدن چربی و جوش های سر سیاه حساس باشه، گزینه ی خوبی برای رطوبت رسانی به پوست نیست.

روغن جوبا هم که یکی دیگه از مرطوب کننده های طبیعیه در واقع روغن نیست و به شکل موم – خیلی شبیه به چربی های که پوستمون به طور طبیعی تولید میکنه – هست که مثل آرگان نمیتونه جذب و رطوبت رسانی عمقی به پوست ایجاد کنه.

روغن آرگان رو بهتره روزانه به خصوص بعد از حموم به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی استفاده کنید


روغن آرگان یکی از محبوب ترین وبهترین درمانهای مو موجود در بازار است . 

یکی از روغن های بسیار موثر وکار آمد برای پوست زیبا و موهای براق است ،

۱ – مرطوب کننده پوست : روغن آرگان به عنوان یک مرطوب کننده و آبرسان قوی در محصولات مرطوب کننده به کار می رود . ویتامین E و اسیدهای چرب آن ، باعث می شود تا پوست رطوبت و شادابی خود را حفظ کند .
۲ – به تجربه ، ثابت شده است که روغن آرگان ، موها را درخشان ، نرم و ابریشمین می نماید . به خاطر همین ، در ماسکها و نرم کننده های مو به کارمی رود . همچنین برای درمان موخوره و وز مو بسیار مفید است .
۳ –روغن آرگان به خوبی موخوره و وز مو را از بین می برد .باعث می شود مو ، سالم ، براق ، درخشنده و حالت پذیر گردد .
۴ – نه تنها روغن آرگان ، باعث آبرسانی و حفظ رطوبت پوست می شود ، بلکه آن را سالمتر و جوانتر می کند و چین و چروکها را نیز کاهش می دهد . داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی ، روغن آرگان را به یک ماده ضد پیری پوست تبدیل کرده است . این روغن ، خاصیت ارتجاعی پوست را بازیابی می کند و آن را صافتر و نرمتر می سازد .
۵ – پوستهای خشک و اگزمایی ، با استفاده از روغن آرگان ، به واسطه وجود ویتامین E و اسیدهای چرب آن ، به خوبی درمان می شوند .
۶ – اگرچه بسیاری از روغنها و کرمها ، باعث تشدید التهاب پوستهای جوشدار و آکنه دار می شوند ، اما روغن آرگان باعث کاهش التهاب آن می شود . 
۷ – نقش روغن آرگان در تسریع بهبود پوستهای آسیب دیده و سوخته بسیار حائز اهمیت است . 
۸ – یکی از مشکلات خانمهای باردار ، به وجود آمدن کشیدگی و شکست پوست است . روغن آرگان ، با افزایش قدرت ارتجاعی پوست ، مانع ایجاد هرگونه شکستگی پوست در دوران بارداری می گردد .استفاده مداوم از این روغن در دوران بارداری،علاوه بر افزایش الاستیسیته پوست،باعث نرمی و لطافت پوست ورفع خشکی آن می شود .
۹ – روغن آرگان در درمان ترک لب و پا و تقویت و سلامت ناخنها هم بسیار مفید است


روغن آرگان ضد پیری بوده وبه راحتی می تواند جایگزین کرم چشم ومحافظ پوست شما شود 

بهترین زمان برای استفاده از روغن آرگان به عنوان یک محصول ضد پیری ، شبها قبل از خواب است قبل از خوابیدن ، چند قطره از آن را به پوست صورت و گردن خود بمالید .

روغن آرگان - صابون آرگان - شامپو آرگان- 


ماسک آرگان ساخت ترکیه


جهت خرید و سفارش محصولات آرگان تماس بگیرید


 04133323536

sms 50002229898تاریخ : پنجشنبه 27 آذر 1393 | 11:10 ق.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات

1- نام فارسی : كتان

2- نام علمی : Linum usitatissimum

3- نام انگلیسی : لینوم اوسیتا تیسیموم

4- خاصیت : رساننده  زداینده  باد آور  قابض

5- مزاج : گرم ( بذر ) و معتدل یا خشك یا سرد و خشك ( الیاف )

6- جغرافیا و تاریخ :    1- 10 هزار سال     منبع الیاف در بافندگی و پوشاك

2-اولین گیاه كه       بشر تشخیص داد غیرخوراكی می توان استفاده كرد

3-قدیمی ترین گیاهان    آمریكای جنوبی  هند  كانادا  مراكش  آرژانتین  تركیه . مهمترین مركز تهیه روغن انگلیس

7- تركیبات بذر :    1- 3 تا 6 % موسیلاژ  2- 25 % پروتئین   3- استرول های گیاهی      - كامسپترول- استیگماسترول- آونسترول

4- 5 /1 % گلوكوزیدهای سیانوژنیك

5- روغن كتان    اسید چرب اشباع نشده  

  1- لینولئیك   هر قاشق  2240 میلی گرم امگا 3

2- لینولینیك     3- اولئیك     هر قاشق    252 میلی گرم امگا3

پس روغن كتان

1- منبع غنی اسیدهای چرب ضروری

2- منبع غنی امگا3

3- مهمترین مواد هضم چربیها مثل فیتو استرولها

6-یكی از منابع مهم    آلفالینولینیك اسید    هر قاشق 7700 امگا3


8- اثرات درمانی بذر كتان :


1- نرم كننده سینه    2- درمان دردهای روده    3- ادرار آور     4- افزایش ترشح شیر

5- معرق        6- قاعده آور        7- درمان زخم كلیه و مثانه   8- درمان سوزاك

9- درمان تورم كلیه ( پیلونفریت )     10- درمان شاش بند      11- درمان اسهال

12- درمان خونریزی رحم          13- درمان سرفه های رطوبتی

14- افزایش میل جنسی با عسل و فلفل     15- لعاب آن     درمان التهاب چشم

16- تسكین درد مفاصل ، سیاتیك و نقرس    ضماد آرد آن با تخم اسفرزه

17- ضماد آن برای رفع التهاب پوست و درمان زخمها

18- تنقیه جوشانده       تخلیه روده از سموم

19- شستن داخل جوشانده      برای عفونت رحم   20- كاهش چربی  

21- زرده ی تخم مرغ هائی كه كتان می خورند    آلفالینولینیك اسید بالا و كلسترول پایین دارند .

22- پیشگیری از انسداد عروق كرونر قلب

23- نان حاوی بذر كتان (3 ماه )    كاهش كلسترول      كاهش چسبندگی پلاكت ضد تجمع پلاكت

24- جلوگیری از سرطان پستان       25- مسهل قوی است    26- كاهش غلظت خون

27- ضد درد         28- ضد التهاب     29- ضد استروژن        30- ضد قارچ

31- ضد اكسیدان    32- ضد سرفه       33- ضد آلرژی       34- مقوی قلب

35- ملین             36- هضم كننده       37- خلط آور         38- كاهنده قند خون

احتیاط : 1- لیناماراز     اسید سیانیدریك    خنثی كردن اسید سیانیدریك     اسید معده  

2- مصرف روزانه 150 تا 300 گرم مشكلی ندارد 
طبقه بندی: خواص گیاهان دارویی، 

تاریخ : چهارشنبه 26 آذر 1393 | 07:12 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات
انواع عسل 100% خالص و طبیعی  - درمانی و دارویی

با تائید بهداشت و انجمن دیابت کشور

عسل سیاه دانه - عسل جین سینگ - عسل دارچین - عسل لاغری و....تاریخ : سه شنبه 25 آذر 1393 | 08:48 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات
ژل و صابون گیاهی لاغری موضعی 100% موثر " تایلندی"


جهت لاغری شکم ، پهلوها ، باسن و رانها و 

رفع سلولیت و افتادگی پوست

 بسیار موثر و با تاثیر فوق العاده 100% تضمینی

 این ژل با بهره گیری از عصاره های گیاهی با افزایش گردش خون و 

تعرق شدید خاصیت چربی سوزی بسیار عالی دارد

عملکرد ژل لاغری :

1- رفع چربی های دور شکم و پهلو
2- کاهش چربی های زیر پوستی
3 - رفع سلولیت و افتادگی پوست
4- از بین بردن توده و غده های چربی 
5 - رفع خطوط و پارگی پوست بدن
6 - کاهش بزرگی باسن و رانهاجهت سفارش کالا sms بزنید 50002229898 
یا
تماس بگیرید 04133323536طبقه بندی: کپسول لاغری گیاهی،  لاغری و کاهش اشتها و وزن ،  چربی سوز گیاهی، 

تاریخ : سه شنبه 25 آذر 1393 | 08:10 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات

توصیه‌های غذایی و سبک زندگی در کیست تخمدان

* سعی کنید وزن خود را کاهش دهید.

*‌ برای کاهش وزن شما باید دریافت کالری خود را کم کنید.

*‌ دریافت غذاهای کربوهیدراتی نظیر نان، برنج، ماکارونی و سیب‌زمینی را نسبت به قبل کمتر نمایید.

*‌ دریافت غذاهای غنی از فیبر نظیر سبزیجات، میوه‌ها و حبوبات را افزایش دهید.

*‌ مراقب چربی دریافتی به خصوص چربی‌های اشباع باشید.

*‌ مصرف غذا در وعده‌های بیشتر ولی در سهم‌های کوچک‌تر به کنترل قند خون شما کمک می‌کند.

*‌ تعادل را در مصرف انواع مواد غذایی رعایت کنید.

*‌ برای پیشگیری از بروز دیابت، سعی کنید هر هفته حداقل 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط تا شدید داشته باشید.

*‌ تا حد امکان غذاهای تازه مصرف کنید و از مصرف غذاهای نمک‌سود شده، کنسروی و دودی خودداری نمایید.

*‌ سعی کنید سبزی‌ها، میوه‌ها، حبوبات، غلات سبوس‌دار، ماهی و یا گوشت بدون چربی، آجیل و مغزها را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید.

*‌ اگر تاکنون دریافت فیبر غذایی بسیار کمی داشته‌اید، سعی کنید به تدریج بر میزان آن بیفزایید. اضافه شدن تدریجی فیبر باعث می‌شود از ابتلا به ناراحتی گوارشی حاصل از دریافت زیاد فیبر جلوگیری گردد.

*‌ غذاهای فیبردار شامل انواع سبزی‌ها، میوه‌ها و حبوبات را می‌توان به روش‌های مختلفی در غذای اصلی، سالاد و یا میان‌وعده مصرف کرد. از راه‌های مختلف فیبر دریافتی خود را افزایش دهید.

* قند، شکر و شیرینی را تا حد امکان از رژیم غذایی روزانه خود حذف کنید و به جای آن دریافت کربوهیدرات‌های پیچیده و غلات سبوس‌دار را افزایش دهید.

اگر تاکنون دریافت فیبر غذایی بسیار کمی داشته‌اید، سعی کنید به تدریج بر میزان

آن بیفزایید. اضافه شدن تدریجی فیبر باعث می‌شود از ابتلا به ناراحتی گوارشی حاصل از دریافت زیاد فیبر جلوگیری گردد

* از مصرف غذاهای فرآیندشده تا حد امکان خودداری نمایید.

* نمک دریافتی خود را کاهش دهید و به جای آن از ادویه‌ها و چاشنی‌های دیگر نظیر آب‌لیموی تازه و گیاهان معطر استفاده کنید.

*‌ تا حد امکان از لبنیات کم‌چرب استفاده نمایید.

*‌ در هفته دو تا سه بار ماهی مصرف کنید.

*‌ به جای سرخ کردن مواد غذایی با روغن، آن‌ها را کباب‌پز، بریان، فرپز یا آب‌پز نمایید.

*‌ پروتئین نقش مهمی در ثبات قند خون دارد. سعی کنید در هر وعده غذایی یک منبع پروتئینی نظیر گوشت، ماهی، مرغ، لبنیات، تخم مرغ و یا آجیل بگنجانید

برنامه غذایی كه شما در این شرایط بایستی رعایت كنید به صورت زیر است:

1. عدم مصرف یا مصرف كم: انواع شیرینی و كیك و كلوچه- ماكارونی ها- غذاهایی كه شكر به آنها اضافه شده است- آبمیوه های مصنوعی مثل انواع ساندیس- نوشیدنی هایی مثل نوشابه- نان های سفید.

2. مصرف میوه و سبزیجاتی مثل هویج، فلفل، كاهو، كلم، اسفناج و...

رژیم غذایی خود را تغییر دهید و تعدیل کنید

* غذاهای خود را در وعده های غذایی کم حجم و دفعات متعدد مصرف کنید تا احساس نفخ و پُری در شما کاهش یابد.

* دریافت نمک و غذاهای شور را کم کنید تا نفخ و احتباس مایعات (ورم) را کاهش دهید.

* غذاهای غنی از کربوهیدارت پیچیده را مصرف کنید، مانند میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار. اگر چه اشتهای خیلی از خانم ها، به ویژه به مواد قندی، در این دوران زیاد می شود، ولی استفاده از میوه ها و سبزیجات، علاوه بر کنترل علائم PMS ، از افزایش بی رویه وزن نیز جلوگیری می کند.

* مواد غذایی غنی از کلسیم را مصرف کنید. چنان چه دچار عدم تحمل لبنیات هستید (یعنی با مصرف لبنیات، حالتان بد می شود) و یا به مقدار کافی، کلسیم را از طریق غذاها دریافت نمی کنید، به مکمل کلسیم نیاز خواهید داشت.

* روزانه یک عدد مکمل مولتی ویتامین مصرف کنید.

* از مصرف قهوه و الکل جدا خودداری نمایید.

 

فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود بگنجانید

روزانه حداقل 30 دقیقه را به انجام فعالیت هایی مانند: پیاده روی تند، دوچرخه سواری، شنا و ... اختصاص دهید.

فعالیت بدنی منظم به بهبود سلامت عمومی و تخفیف عوارضی مانند خستگی و افسردگی کمک می کند.

 

استرس خود را کاهش دهید

* سعی کنید روزانه 7 تا 8 ساعت بخوابید. خواب ناکافی استرس را تشدید می کند.

* برنامه های آرام سازی ماهیچه ها و یا تنفس عمیق را تمرین نموده تا سردرد، اضطراب و مشکل بی خوابی تان کم شود.

* گفته می شود روش یوگا یا ماساژ نیز به احساس آرامش و کاهش استرس کمک می کند.

 

علائم بیماری خود را برای چند ماه یادداشت کنید

با ثبت علائم می توانید عوامل محرک و زمان وقوع آنها را تخمین بزنید و این کارمی تواند به شما کمک کند تا راهکارهای مناسب را برای پیشگیری یا تخفیف علائم استفاده کنید.

 

درمان های جایگزین

در این قسمت، برخی از معمول ترین درمان های سندرم پیش از قاعدگی را بیان می کنیم:

* کلسیم:  دریافت روزانه 1200 میلی گرم کلسیم از طریق رژیم غذایی و یا مکمل کلسیم مانند کربنات کلسیم جویدنی، علائم روحی و جسمی  را کاهش می دهد. مصرف طولانی مدت و منظم کربنات کلسیم، خطر ابتلا به پوکی استخوان را نیز کاهش می دهد.

* منیزیم: دریافت روزانه 400 میلی گرم مکمل منیزیم به کاهش احتباس مایعات در بدن، درد سینه ها و نفخ در زنان مبتلا به کمک می کند.

* ویتامین B6 :  دریافت روزانه 50 تا 100 میلی گرم ویتامین ب6 در بهبود علائم  موثر است.

* ویتامین پ دریافت روزانه 400 واحد بین المللی از این ویتامین، علائمرا تسکین می دهد. مکانیسم چنین اثری از طریق کاهش تولید پروستاگلاندین هاست. پروستاگلاندین ها شبه هورمون هایی هستند که منجر به گرفتگی عضلات و درد سینه ها می شوند.

نکات مهم تغذیه‌ای در سندرم پلی‌کیستیک تخمدان‌ها

* کاهش وزن 5 تا 10 درصدی در صورت اضافه وزن یا چاقی در طی 3 ماه.

* کاهش کالری دریافتی در صورت نیاز به کاهش وزن.

* دقت در خوردن غلات کامل.

* افزایش تعداد وعده‌ها در روز و کم کردن مقدار در هر وعده.

* کم مصرف کردن نمک.

*مصرف ادویه‌جات به شرط عدم داشتن حساسیت و طعم دهنده‌های طبیعی مانند آب‌لیمو، آب‌غوره بدون نمک، سرکه.

 * مصرف کمتر قندهای ساده

اثر قندهای ساده در این بیماران کاملاً شناخته شده است. قندها نه تنها باعث افزایش سطح انسولین می‌شوند بلکه با فشار خون بالا، افزایش کلسترول، افزایش استرس اکسیداتیو  و التهاب، رابطه مستقیمی دارد.

به طور معمول در فرهنگ غذایی ما شکر سفید، قند، انواع شیرینی‌های خشک و تازه، انواع آب‌نبات‌های سنتی و سنتتیک، عسل و کلیه مواد غذایی که در تهیه آن‌ها مواد شیرین کننده به‌کار رفته مانند انواع دسرها و بستنی‌ها، نوشابه‌ها و آب‌میوه‌های صنعتی، کمپوت‌های خانگی و صنعتی، مرباها و یک‌سری غذاهای سنتی مانند شیر برنج و شله‌زرد و حلوا از منابع عمده‌ی قندهای در دسترس ما هستند. خانم‌های دچار این سندرم باید در برابر خوردن این مواد محتاطانه عمل کنند.

 *  برنامه غذایی مملو از منابع گیاهی

از آن‌جایی که  در افراد دچار این سندرم، خطر میزان ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق، افزایش ‌تری‌گلیسیرید، فشارخون، کلسترول L و کاهش چربی خون بیشتر است؛ لذا بهتر است برنامه غذایی‌اشان سرشار از سبزی‌ها و میوه‌ها، غلات کامل، حبوبات و کمی آجیل و دانه‌ها باشد. این نوع برنامه غذایی سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر است که همین فیبر غذایی خود کاهش دهنده چربی، فشار خون و انسولین است. مصرف روزانه 25 تا 35 گرم فیبر در این افراد بسیار توصیه می‌شود.

* مصرف فراوان سبزیجاتی مانند بروکلی، کاهو، خیار، جعفری، تربچه، اسفناج، شلغم.

اثر قندهای ساده در این بیماران کاملاً شناخته شده است. قندها نه تنها

باعث افزایش سطح انسولین می‌شوند بلکه با فشار خون بالا، افزایش

کلسترول، افزایش استرس اکسیداتیو  و التهاب، رابطه مستقیمی دارد

* محدودیت منابع حیوانی و چربی‌ها:

تا میزان کمتری چربی اشباع و کلسترول در دسترس بدن قرار گیرد. این مواد کالری بیشتر داشته و از طرفی قدرت سیرکنندگی کمتری نیز دارند. سعی شود از منابع گوشت سفید بیشتر از گوشت قرمز استفاده شود. سایر منابع تأمین کننده پروتئین غیر از انواع گوشت‌ها، تخم مرغ، حبوبات، آجیل و ماهی است.

* مصرف منابع  سرشار از اسیدهای چرب امگا 3:

این اسید چرب کاهش دهنده کلسترول و تری‌گلیسیرید است. منابع آن به طور عمده بادام، گردو، دانه بذر کتان، زرده تخم مرغ (تا 3 عدد در هفته)، روغن کانولا یا کلزا و ماهی هستند. با دریافت این اسید چرب و اثرات آن در این افراد، از بروز بسیاری از پیامدهای سندرم تخمدان پلی‌کیستیک جلوگیری می‌شود.

 * خوردن منابع سرشار از فیتوسترول‌ها به‌جای غذاهای سرشار از چربی‌های اشباع

فیتوسترول‌ها ترکیبات گیاهی هستند که در خانم‌های دچار این سندرم، پایین آورنده‌ی کلسترول می‌باشند. منابع آن نان، محصولات لبنی کم چرب و مولتی ویتامین‌ها هستند.

 * انجام فعالیت‌های ورزشی  روزانه

تمرینات ورزشی روزانه و مرتب، بهبود سطح کلسترول، فشارخون، انسولین و حتی روحیه و تصور بدنی را به دنبال دارد. در صورت احتمال یا بروز دیابت، با تمرینات ورزشی منظم، به عدم بروز یا کنترل آن بسیار کمک می‌کنیم.

* مصرف سویا  و سایر حبوبات

قرار دادن سویا در برنامه غذایی خالی از لطف نیست. به نظر می‌رسد سویا در برنامه غذایی باعث بهبود میزان کلسترول و کاهش خطر بیماری‌های قلب و عروق می‌شود. علاوه بر سویا، سایر حبوبات مانند انواع لوبیا، عدس، نخود باید مصرف شود. با مصرف حبوبات، هم میزان فیبر لازم تأمین می‌شود وهم پروتئین مورد نیاز بدن در ترکیب با سایر مواد غذایی در اختیار بدن قرار می‌گیرد.

* گیاهان دارویی: برخی از خانم ها با مصرف تعدادی از گیاهان دارویی، متوجه کاهش علائم در خود می شوند، 

از جمله: زیره - شیرین بیان - همیشه بهار - فراسیون - پنج انگشست - بومادران - رازیانه - زنجبیل، برگ تمشک، گیاه آلاله، 

قاصدک و روغن گل سرخ و.....


مشاوره مهندس میرشکاریان - کارشناس ارشد گیاهان دارویی و طب سنتی ایران

04133323536
طبقه بندی: درمان کیست تخمدان"pcos" با طب سنتی و گیاهی، 

تاریخ : دوشنبه 24 آذر 1393 | 10:39 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات

شما هم در آرزوی داشتن شکم تخت هستید؟ بله این روزها خیلی‌ها از چربی‌های دور شکم به ستوه آمده‌اند و دلشان می‌خواهد شکم تختی داشته باشندشاید در گام اول کار سختی به نظر بیاید اما با اندکی تلاش همه کاری شدنی است.


می‌دانید راز موفقیت در چیست؟ تغذیه‌ی متناسب، ورزش، خواب کافی.

۱ – ورزش، ورزش، ورزش

لطفاً ورزش کنید. این که تیتر را آن قدر با تاکید نوشته‌ایم بی دلیل نیست. نتایج پژوهش‌های متعدد نشان داده است برای داشتن شکمی تخت دنبال کردن رژیم غذایی کافی نیست. برای آب کردن چربی‌هایی که دور شکم جا خوش کرده‌اند لازم است که ورزش کنید.

خواهش می‌کنیم در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید. اگر نمی‌توانید پیاده روی کنید. اگر بهانه می‌کنید که وقت ندارید سعی کنید بعد از کار چند ایستگاه مانده به منزل از اتوبوس یا تاکسی پیاده شده و مسیر را تا خانه پیاده بروید. پشت میز یا فرمان نشستن شما را از ریخت می‌اندازد. از ما گفتن بود.

۲ – از مصرف چربی‌های ترانس بپرهیزید

نتایج پژوهشی که روی میمون‌ها انجام شده است نشان می‌دهد مصرف چربی‌های ترانس حتی اگر غذاهای پرکالری نخورید باز هم باعث تجمع چربی‌ها در ناحیه‌ی شکم می‌شود.

چربی‌های ترانس که از هیدروژنه کردن چربی‌های گیاهی به وجود می‌آیند در تمام محصولات صنعتی حاوی روغن‌های نباتی هیدروژنه وجود دارند. در هنگام خرید مواد غذایی به دقت ترکیبات آن را مطالعه کنید. اگر اسم چربی‌های ترانس و روغن‌های هیدروژنه را دیدید از خرید آن منصرف شوید.

 

۳ – مصرف گلوسیدها و چربی‌های امگا ۶ را کاهش و مصرف چربی‌های اشباع نشده ی مونو و امگا ۳ را افزایش دهید

داشتن تغذیه‌ای که در آن سهم کمتری به چربی‌های خانواده‌ی امگا ۶ مثل روغن آفتابگردان و روغن ذرت داده شود و در عین حال چربی‌های اشباع نشده‌ی مونو مثل روغن زیتون، زیتون و آووکادو و همچنین امگا ۳ هایی مثل روغن کلزا و گردو بیشتر مصرف شود رژیمی است که از تجمع چربی‌ها در ناحیه‌ی شکم جلوگیری می‌کند. این ادعا نتیجه‌ی پژوهشگران اسپانیایی است که معتقدند برای داشتن شکمی تخت باید مصرف امگا ۳ ها و چربی‌های اشباع نشده‌ی مونو را در الویت برنامه‌ی غذایی‌تان قرار دهید.

علاوه بر این در طی پژوهش‌های دیگری مشاهده کردند تجمع چربی ها در شکم داوطلبانی که تغذیه‌ای سرشار از چربی‌های اشباع نشده‌ی مونو داشته‌اند کمتر بوده است. برعکس افرادی که رژیمی سرشار از گلوسیدها (نان و مشتقاتش، مواد غذایی شیرین، سیب زمینی) دارند بیشتر از ناحیه‌ی شکم چاق می‌شود. به علاوه این داوطلبان از مقاومت انسولین نیز رنج می‌بردند.

۴ – میوه‌های بدون هسته مثل بلوبری و مورد صحرایی میل کنید

شاید بگویید وقتی بلوبری در ایران وجود ندارد چرا این همه تاکید می‌کنیم. حق با شماست. اما توجه داشته باشید که ما خواننده‌هایی داریم که خارج از ایران زندگی می‌کنند و به این قبیل میوه‌ها دسترسی دارند. علاوه بر این تاکید ما برای این است که راه واردات یا به نوعی کشت این قبیل محصولات در ایران رواج یابد. بلوبری بسیار مفید است.

نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شد نشان می‌دهد مصرف زیاد مورد صحرایی چربی‌های دور شکم را کاهش می‌دهد. در واقع با وجود این که این موش‌های آزمایشگاهی غذاهای خیلی چربی نیز می‌خوردند اما با مصرف زیاد مورد صحرایی تجمع چربی‌های شکمشان کمتر شده است. به عقیده‌ی محققان آنتی اکسیدان‌های موجود در مورد صحرایی سوخت و ساز گلوسیدها (از دلایل به وجود آورنده‌ی چربی‌های دور شکم) را بهبود می‌بخشند.

۵ – گیاه شیرین بیان بجوید

بر اساس نتایج یک پژوهش ژاپنی که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، فلاوونوئیدهای موجود در گیاه شیرین بیان از تجمع چربی در ناحیه شکم جلوگیری به عمل می‌آورند. توصیه می‌کنیم به جای آدامس یا آب نبات چوب گیاه شیرین بیان را بجویید.

 چگونه شکم مان را صاف و تخت نگه داریم؟

در واقع، آنچه که اهمیت دارد، نظم و ترتیب در به کار بردن این توصیه هاست. به بیان دیگر، رعایت اصول بهداشتی و تغذیه ای در زندگی است که یک شکم صاف را تا همیشه برای شما تضمین می‌کند.

 برای داشتن شکمی صاف، در کمترین موقعیت ها هم تحرک داشته باشید
در تحرک داشتن خساست به خرج ندهید. در هر موقعیتی تحرک داشته باشید، ضمناً برای تحرک داشتن برای خودتان موقعیت خلق کنید: بالا رفتن از پله ها به جای استفاده از آسانسور، پیاده روی، و البته کارهای خانه، باغبانی و ... . هر حرکتی به حساب می‌آید زیرا تک تک این حرکات هستند که مجموعۀ فعالیت های روزانه را تشکیل می‌دهند.
 

یاد بگیرید که از شکم تنفس کنید

یکی از بهترین روش ها برای به کار واداشتن شکم، تنفس از طریق این ناحیه است: هنگامی که هوا را به داخل می‌برید، شکم تان را پر از هوا کنید (و نه شش های تان را)، سپس هوای بازدم را از شکم بیرون بدهید. تنفس توسط شکم راهی بسیار خوب برای ریلکسیشن هم هست.
 

سعی کنید همیشه شکم تان را منقبض نگه دارید

در زمان انتظار، در محل کار، در انتظار مترو و ... سعی کنید روی وضعیت بدن تان کار کنید: بدن تان را صاف نگه دارید، شکم تان را به داخل بدهید باسن تان را منقبض کنید. این تمرین ساده و کوچک را خیلی زیاد انجام دهید: شکم تان را چندین بار در روز منقبض کنید.
 

ورزش کنید، ورزش برای داشتن شکمی صاف ضروری است

فرقی نمی‌کند که چه ورزشی می‌کنید، این فعالیت را با تمرین هایی که توده های چربی شکمی را به کار می‌اندازند، تکمیل کنید: حرکات پدالی، دراز نشست، چرخش نیم تنه و ... . این تمرین ها را با نظم و ترتیب انجام دهید.
 

غذاهای سبک بخورید

بر کیفیت تأکید داشته باشید نه بر کمیت. از خوردن غذاهای حجیم خودداری کنید، مصرف فرآورده های چرب را محدود کنید. خوراکی هایی مانند: نان های چرب، چیپس، بسیکویت، سس، پیراشکی و... . به جای استفاده از غذاهای آماده خودتان با استفاده از دستورالعمل های ساده آشپزی کنید.
 

با یبوست مبارزه کنید

میوه و سبزی زیادی بخورید و غلات کامل را در الویت قرار دهید: ماکارونی، برنج، نان... این سه گروه غذایی تضمین کنندۀ یک گوارش سالم و خوب هستند. زیاد آب بنوشید. خودتان را مجبور کنید که به میزان کافی آب بنوشید یعنی 1.5 لیتر در روز. آب نوشیدنی بسیار خوبی است اما می‌توانید به جای آن از چای یا انواع جوشانده ها (اگر لازم است این نوشیدنی ها را با جایگزین های قندی، شیرین کنید) هم استفاده کنید. اما به هیچ وجه سودا یا الکل ننوشید.

شکم خود را ماساژ دهید

در رختخواب، هنگام چرت بعد از ظهر، در زیر دوش آب و هر موقعیت مناسب دیگری شکم تان را ماساژ دهید، این کار را با حرکات دایره ای شکل به انجام برسانید. از نزدیک ناف تان شروع کنید سپس حرکت را به تدریج به سمت کمرتان امتداد دهید و چرخش های دایره وار را به سمت ران های تان بکشانید.
طبقه بندی: لاغری و کاهش اشتها و وزن ،  کپسول لاغری گیاهی، 

تاریخ : شنبه 22 آذر 1393 | 08:51 ب.ظ | نویسنده : حکیم میرشکاریان بابکی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
 فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز

  • کار
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic